İnternet üzerinden ulaşılan bir veri tabanı aracılığıyla enformasyon teknolojileri alanındaki terimlerin Türkçe karşılıklarının derlenmesi
Compiling the Turkhish equivalents of the terms in information technology by using a database via internet
  1. Tez No: 106102
  2. Yazar: ABDULLAH ERDAL TÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÜNSAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada günümüz ve geleceğin en etkin sektörlerinden biri olan enformasyon teknolojileri alanında dilimize giren yabancı kelimelere karşılıklar aranmıştır. Farklı bölgelerde bulunan konunun uzmanları ve toplumun değişik kesimleri (akademisyenler, bilişimciler) çalışmadan haberdar edilmiş, katılımcılar internet ortamında bir araya getirilerek kelimelere karşılık önermeleri ve konu ile ilgili tartışmaları sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, yapılan tartışmalar ışığında, işlevini en iyi içeren ve verilen karşılığın uç kullanıcıyı hedef alacak şekilde derlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Türkçe, bilgi teknolojisi
Özet (Çeviri)
In this study, the replies were searched to the foreign words which were come to our language at the areas of information technology which is one of the most effective sectors nowadays and in the future. This study was reported to the experts of the subject in different regions and to various sections of the society, the participants were gathered at the internet atmosphere to suggest the replies to the words and to discuss about the subject. The results which were obtained, the function which is given for the top users, were complied in the light of discussion. Key Words : Turkish, Information Technology