Sanal ortamda eğitim görselyöre sunucusunda kayıt, izleme ve sınav program paketi
Registration, performance grading and examination program package in distance education through internet web site server
  1. Tez No: 98412
  2. Yazar: MEHMET ALPER TUNGA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
SANAL ORTAMDA EGITIM GORSELYORE SUNUCUSUNDA KAYIT, İZLEME VE SINAV PROGRAM PAKETİ ÖZET Sanal ortamda eğitim; derslerin Internet üzerinden hem görüntü hem de ses destekli olarak izlenebildiği, öğrenci kayıt işlemlerinin yapılabildiği, ödev tesliminin gerçekleştirilebildiği ve sınavlara girilebildiği bir yapıdan meydana gelen sistemdir. Bu özelliklerden, kayıt ve sınav uygulamaları yapılan bu çalışmanın kapsamındadır. Buna bağlı olarak, Linux İşletim Sistemi üzerinde geliştirilen program paketini; Perl Programlama Dili, Postgresql Veritabanı Yönetim Sistemi, HTML ve CGI uygulamaları oluşturmaktadır. Program paketinin altyapısını oluşturan temel öğelerden biri Postgresql Veritabanı Yönetim Sistemi olmuştur. Elde edilen bilgi topluluklarını sağlıklı bir şekilde saklayabilme, bu bilgiler üzerinde sorgulamalar yapabilme, istenilen koşullan sağlayan bilgiler arasında güncelleme ve silme işlemlerine olanak sağlama gibi işlemler Postgresql kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Postgresql komutlarının Perl, C gibi programlama dillerinde de kullanılabilmesi kullanıcıya esneklik sağlamaktadır. Ayrıca Postgresql ile diğer programlama dilleri arasında köprü görevi gören, her programlama diline ait modüller bulunmaktadır. Bu çalışma sırasında Perl Programlama Dili kullanıldığından bu dile ait Pg.pm paketi kullanılmıştır. Bahsedilen paket, veritabanı üzerinde yapılan sorgulamalarda elde edilen bilgilerin Perl tarafından rahatlıkla işlenebilmesini sağlar. Verilerin alınması, veritabanına işlenmesi, veritabanında sorgulamalarda kullanılması, yapılan sorgulamaların işlenmesi gibi bir veritabanı yönetim sistemine ait uygulamalar hazırlanan program paketinde Perl Programlama Dili aracılığıyla oluşturulmuştur. Perl, özellikle örüntü tanıma işlemleri ile katarlar üzerinde oldukça etkindir. Bu özellikler elde edilen bilgiler üzerinde istenilen değişikliklerin yapılabilmesini kolaylaştırmıştır. Internet kullanıcıları ile görselyöre sunucusunda bulunan uygulamalar arasındaki bilgi alışverişi HTML ile sağlanmıştır. Görsel yöre sunucusunda yayınlanan sayfalar sayesinde kullanıcılara bilgiler verilebilmekte ve HTML yapılarından yararlanılarak kullanıcılardan bilgiler alınabilmektedir. Hazırlanan program paketinde bulunan HTML yapıları, HTML dosyaları yerine CGI dosyaları olarak oluşturulmuştur. CGI uygulamaları, görselyöre sunucularının Internet kullanıcılarından HTML yardımıyla aldığı bilgilerin arka planda bulunan, işletim sistemine ait olan uygulamalara indirilebilmesini sağlamaktadır. CGI uygulaması olarak sözedilen uygulamalar ancak bir programlama dili kullanılarak oluşturulabilir. Bu uygulamalara; Perl, C, TCL, Python gibi programlama dilleri destek vermektedir. Bu kaynakta, program paketinin oluşturulmasında araç olarak kullanılan programlama dilleri ve veritabanı yönetim sistemi ile ilgili genel bilgiler ikinci bölümden başlayarak altıncı bölüme kadar verilmiştir. vııÇalışmanın amacının ve hedeflenen noktanın anlatıldığı birinci bölümün ardından, ikinci bölümde Postgresql hakkında bu çalışmada kullanılan özellikleri içeren bilgilerin verildiği bir anlatım yapılmıştır. PostgresqPin yüklenmesi aşamaları, tarihçesi, veritabanmın yönetilmesi, veritabanı üzerinde işlemlerin yapılmasına olanak tanıyan komutlar, kullanılan veri türleri bu bölüm içerisinde bulunan konulardır. Bu içerik ve oluşturulan veritabanı yapısı 6.3.2 sürüm numaralı Postgresql için geçerlidir. Veritabanmın ve İnternet kullanıcılarından alınan bilgilerin yönetilmesi, genel çizgileriyle üçüncü bölümde sözü edilen Perl Programlama dili ile gerçekleştirilmiştir. Bir programlama dilinde olması gereken temel özelliklerin yanında Perl ile etkin bir şekilde kullanılan örüntü tanıma işlemlerinden söz edilmiştir. Programlarda kullanılan Perl programlama dilinin sürüm numarası ise, 5.004.03 şeklindedir. Internet kullanıcıları ile görselyöre sunucusu arasındaki bağlantının kurulduğu HTML dilinin genel anlatımı dördüncü bölümü oluşturmaktadır. Hazırlanan programlarda kullanılan özelliklerden sözedilen bu bölümde bir sayfa tasarımı için gerekli olan temel HTML etiketleri ile kullanıcılardan bilgi alınması için kullanılan yapılar anlatılmıştır. Sanal ortam kullanıcılarından alınan bilgilerin veritabanına, veritabanındaki bilgilerin ve uygulamaların kullanıcılara aktarılmasını sağlayan yapıyı CGI uygulamaları oluşturmaktadır. Beşinci ve altıncı bölümlerde bu uygulamalar hakkında çalışma kapsamında kullanılan özellikler ve ilgili örnekler bulunmaktadır. Perl, Postgresql ve HTML program kodlarının CGI yapısı içerisinde birleştirilmeleri ve İnternet kullanıcıları, görselyöre sunucusu, veritabanı yönetim sistemi üçgenindeki iletişim bu bölümlerin konusudur. Ayrıca bu bütünleşmeyi sağlayan kitaplıkların yüklenmesinden ve yapısından da sözedilmiştir. Çalışmanın yedinci bölümü, çalışma boyunca hazırlanan sanal ortamda öğrenci kayıt ve sınav işlemlerine yönelik programlar ile bu programların çevresinde geliştirilen yardımcı uygulamaların anlatımını içermektedir. Program paketi temel olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Kullanılan uygulamalar hakkındaki bilgilerin ve bu uygulamaların sonuçlarının tutulduğu veritabanı yapısının hazırlanması birinci kısmı oluşturmaktadır. Bu bilgilerin saklandığı tablolar ve bu tablolara ait alanlar tanımlanmıştır. Bilgiler, gereksinim duyulan konu başlıklarına göre oluşturulan onbeş adet tabloda ve bu tablolarda bulunan alanlarda saklanmaktadır. Program paketinin ikinci kısmını, kayıt ve sınav programları ile bu hizmetler çevresinde gereksinim duyulabilecek yardımcı programlar oluşturmaktadır. Öğrenciler sanal ortamda eğitim görselyöresine bağlanarak sisteme ve derslere kayıt olabilmekte, bu dersler ile ilgili temel akademik bilgiler ile o döneme ait özel bilgilere ulaşabilmekte ve kayıt oldukları derslerin sınavlarına girebilmektedir. Belirtilen bu uygulamalara taban hazırlamak amacıyla sistem yöneticisinin, öğretim üyelerinin ve kullanıcıların girebildiği üç farklı bölüm hazırlanmıştır. Kayıt işlemleri ile destek verilen dersler hakkındaki temel bilgiler sistem yöneticisi tarafından girilmektedir. Bu bilgiler kayıt işlemleri sırasında gereken şehir (il), ülke, fakülte, lisans programı, öğretim üyesi gibi bilgilerdir. Öğretim üyelerinin yararlanabildiği bölümde, dersler hakkında öğretim üyesi tarafından belirlenen özel bilgilerin girilmesini sağlayan uygulamalar bulunmaktadır. Öğrencilerin sorumlu olduğu sınavlar hakkındaki bilgiler ile sınav soruları ve sınavlarda izlenecek yapı öğretim üyesi tarafından verilmektedir. Sistemin kullanıcıları olan öğrencilerin ulaşabildikleri bölümde ise, kayıt işlemleri, sınav uygulamaları, sınav tarihleri ile sonuçları hakkındaki bilgiler ve gereksinim duyulan güncellemeler bulunmaktadır. Öğretim üyesi, sistem yöneticisi ve öğrenci için ayrılmış bu bölümlere girişler geçişsözcükleri ile denetim altında tutulmaktadır. vıııÇalışmanın son bölümünü ise belirlenen hedef doğrultusunda ulaşılan sonuçlar ve bu konuda ilerleyen günlerde neler yapılabilceği hakkında bilgiler bulunmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
REGISTRATION, PERFORMANCE GRADING AND EXAMINATION PROGRAM PACKAGE IN DISTANCE EDUCATION THROUGH INTERNET WEB SITE SERVER SUMMARY Distance education through Internet is a system that has a structure in which the course sessions supported with images and voice can be watched, registration can be done, horneworks can be delivered and the examinations can be given. The main features of this kind of education, registration and examination are included in this work. According to this basis, Perl Programming Language, Postgresql Database Management System, HTML and CGI applications produce the program package on Linux Operating System. The basic component that produces the substructure of the program package is Postgresql Database Management System. The features of Postgresql is used in storing the data groups, making queries on these data, updating and deleting the data under specified conditions. The user has a flexibility of using Postgresql commands in Perl, C or in similar programming languages. In addition, there are modules belong to programming languages that produce relations between Postgresql and the programming languages. In this work, according to the usage of Perl, the package Pg.pm is used in applications. This package provides the processing of data obtained from queries on database easily. The applications belong to a database management system; getting data, storing them in the database, using in queries, processing results of these queries are produced by Perl Programming Language. Perl is efficient especially on pattern matching and strings. These features allows the users make changes on database according to the obtained data easily. The data communication between Internet users and web server is provided by the usage of HTML. Informations are given to the users by the pages on web server and are taken from the users with HTML structures. HTML structures found in the program package are formed with CGI applications. CGI applications provide storing the data, obtained from the Internet users through web servers, in the applications on the background that are belonging to the operating system. The CGI applications can be produced with the help of a programming language. These applications are supported by Perl, C, TCL, Python and similar programming languages. In this source, the information about the programming languages and database management system, which are the tools of the program package, are given from the second section to the sixth section.After the first section, in which the aim and the target point are explained, the second section contains an information about Postgresql features that are used in this work. The subjects of this section are the installation steps, history, database management, the commands used in the processing of the data, data types of Postgresql. These contents and the database structure of the program package are belonging to version 6.3.2 of Postgresql. The management of the database and data from Internet users is produced with Perl Programming Language which is described generally in the third part. In addition to the basic features of a programming language, pattern matching in Perl is told during this section. The version of Perl that is used in this work is 5.004_03. The general information about HTML which is used in the relationship between the Internet users and web server is given in the fourth section. This section which has a description of features used in the program package, also contains basic HTML tags needed in designing web pages and the structures used in data receiving. The structures used in data receiving and data sending between Internet users and web server through database are produced with CGI applications. There are features and examples about applications used in this work in the fifth and sixth sections. The usage of Perl, Postgresql and HTML program codes in CGI applications and the communication between Internet users, web server, database management system triangle. In addition, the installation and structures of the libraries which produce the connection are also told. The seventh section of this work contains information about the programs for registration and examinations of distance education students and helpful applications for these programs. There are basically two parts in the program package. The structure of the database, that stores the information about the applications and the results of these applications can be found in the first part of the program package. The tables that store the data and the fields belong to these tables are defined. Data are stored according to their subjects in the fifteen different tables and in their fields. Registration and examination programs, and helpful programs related to these programs are the members of the second part of the program package. The students can make connections to the web server of the distance education system to register to the system and the courses, to reach the academic informations and the special informations about the courses for each semester and to have examinations belong to the registered courses. There are three different parts that the system administrators, the instructors and the users can benefit from the applications. These applications form the base of the system. The basic informations about the registration and the supported courses are given by the system administrators. These informations are about city, country, faculty, bachelor's degree, instructor names. There are applications that are used by instructors, provides the input of the special informations about the courses. The knowledge about the examination questions and the structure of the examinations can be given by instructors. The part that the students of the system have right to use, contains registration, examinations, information about examination dates and results and update applications. The entrance of these all three parts for system administrators, instructors and students is controlled by password. The last section of this work contains the results according to the target point and advices about the applications that can be done in the future. XI