'Polimerik kaliksarenlerin sentezi ve bazı metal katyon taşıma özelliklerinin incelenmesi'
'Synthesis of polimeric calixarenes and investigation of their cation binding properties'
  1. Tez No: 106107
  2. Yazar: OĞUZ OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF ERTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi POLİMERİK KALİKSARENLERİN SENTEZİ VE BAZI METAL KATYON TAŞIMA ÖZELLİKLERİNİN. İNCELENMESİ Oğuz OĞUZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr.Şeref ERTUL 2001; Sayfa : 43 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Şeref ERTUL Prof. Dr. Mustafa YILMAZ Yrd. Doç. Dr. Ahmet KOÇAK Bu çalışmada literatürde belirtilen metodlar kullanılarak 5,11,17,23-tetra- tertbutilkaliks[4]aren (1) ve kaliks[4]aren (2) sentezlenmiş ve daha sonra bu bileşikler yine literatürdeki metodlar kullanılarak kloroasetonitril ile etkileştirilmiş ve 5,11, 1 7,23-tetra-tertbutil-25,27-bis(siyanometoksi)-26,28-dihidroksikaliks[4]aren (3) ve 25,27-bis(siyanometoksi)-26,28-dihidroksikaliks[4]aren (4) sentezlenmiştir. Daha sonra (3) ve (4) bileşikleri ayrı ayrı bisfenol-A ve dibrompentan ile NaH varlığında SN2 tipi reaksiyon mekanizması ile kopolimerleştirilerek sırası ile 16500 g/mol ve 15000 g/mol molekül ağırlıklarında (5) ve (6) bileşikleri; 67% ve 87% verim ile elde edilmiştir. Her iki kopolimerin yapısı ( (5) ve (6) ) spektroskopik metodlar, termal (TGA.DSC) ve elementel analiz yöntemleri ile karakterize edilmiş ve molekül ağırlıkları osmometrik metod ile ölçülerek hesaplanmıştır.1 H-NMR spektrumlarından faydalanılarak kopolimerlerin kompozisyonu aydınlatılmıştır. Sentezlenen 3,5 ve 6bileşikleri alkali, toprak alkali ve bazı geçiş metali katyonlarının ( Li+, Na+, K\ Cs+, Ca2+, Ba2+, Ni2+, Cu2+, Co2+, Cd 2+, Hg2+ ve Pb2+ ) sulu fazdan organik faza taşınmasında kullanıldılar. Bu çalışmada kullanılan 3 bileşiğinin yalnızca Hg2+ yi seçici olarak organik faza taşırken,5 ve 6 bileşiklerinin tüm metal katyonlarını organik faza taşıdığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Kaliks[n]arenler, Sıvı-sıvı Ekstraksiyonu, Metal Pikrat Ekstraksiyonu II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis SYNTHESIS OF POLIMERIC CALIXARENES AND INVESTIGATION OF THEIR CATION BINDING PROPERTIES Oğuz O?UZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assist.Prof.Dr.Şeref ERTUL 2001, Page: 43 Jury: Assist. Prof. Dr. Şeref ERTUL Prof. Dr. Mustafa YILMAZ Assist. Prof. Dr. Ahmet KOÇAK 5, 11,17f23-tetra-tertbutylcalix[ farene (1) and calix[4]aren (2) is synthesized according to literature and they are reacted with chloroasetonitrile to obtain 5,11J7,23-tetra-tertbutyl-25,27-bis(cyanomethoxy)-26,28-dihydroxycalix{4]aren (3) and 25,27-bis(cyanomethoxy)-26,28-dihydroxycalix[4]arene (4) according to literature. Then, compound (3) and (4) were reacted with bisphenol-A and dibromopentane in NaH medium to synthesize copolimers (5) (16500 g/mol) and (6) ( 15000 g/moi) respectively. Copolymerisation is fullfilled with Sn2 type nuciephilic substitution reaction mechanism with 67% and 87% efficiency. Both copolymers are characterized by spectroscopic methods.thermal ( TGA.DSC) and elemental analysis.Mean molecular weights are determined by Osmometric method.. 1H-NMR were used to determine the copolymer compositions. The synthesized compounds 3, 1115 and 6 were then utilized for extraction of metal cations The phase transfer studies were performed by using liquid-liquid extraction procedures. A series of extraction experiments were performed with these compounds and the picrate salts of alkaline.alkaline earth and some transition metal ( Li+, Na+, K*, Cs+, Ca2+, Ba2+, Ni2+, Cu2+, Co2+, Cd 2+, Hg2+ and Pb2+ ) cations. It was deduced from the observations that both copolymers 5 and 6 showed a good phse transfer affinity towards selected metal cations unlike their precursor 3 that was only selective for Hg2+ cations. KEY WORDS : Calix[n]arenes, Liquid-Liquid Extraction, Metal Picrate Extraction. IV