Deri endüstrisi atıksularında potasyum permanganat metodu ile sülfür giderimi
Removal of sulphur in leather industry wastewater by the potassium permanganate method
  1. Tez No: 106123
  2. Yazar: FATMA MELTEM ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DERİ ENDÜSTRİSİ ATIKSULARINDA POTASYUM PERMANGANAT METODU İLE SÜLFÜR GİDERİMİ Fatma Meltem ERYILMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Müh. Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mehmet Emin AYDIN 2001, 58 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. Erol PEHLİVAN Doç. Dr. Mehmet Emin AYDIN Bu çalışmada Konya'da bulunan bir Deri Entegre Tesisi atıksularında potasyum permanganatla sülfür giderimi incelenmiştir. Deneylerde arıtma tesisi çıkış suyu kullanılmıştır. Önce pH değeri 2 ve 2.5'e düşürülerek potasyum permanganat dozu tespit çalışmaları yapılmıştır. Teorik olarak hesaplanan dozlar eklenerek, 45, 60, ve 90dk bekletilerek sülfür miktarı ölçülmüştür. Doz belirleme deneylerine sülfürün tamamı giderilinceye kadar devam edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, sülfür giderim verimi 1092mg/L KMn04 dozunda pH 2'de ve 1410mg/L KMnÛ4 dozunda pH 2.5'de 45 dk bekleme süresinde %100 olarak bulunmuştur. Sülfür giderim verimi azalan pH değerleri ile artmaktadır. Eğer, atıksuyun pH'sı 2'ye kadar düşürülebilirse potasyum permanganat ihtiyacının düşürülmesinin mümkün olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis REMOVAL OF SULPHUR IN LEATHER INDUSTRY WASTEWATER BY THE POTASSIUM PERMANGANATE METHOD Fatma Meltem ERYILMAZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Environmental Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mehmet Emin AYDIN 2001, 58 Pages Jury : Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. Erol PEHLİVAN Assoc. Prof. Dr. Mehmet Emin AYDIN In this study, the removal of sulphur from a leather industry wastewater was invastigated. The effluent from that industry was used in all the experiment. Firstly, adjusting the value of pH to 2 and 2.5 the dose of potassium permanganate determined. The amount of sulphur has been measured with adding doses which have been calculated theoretically waiting 45,60, 90 minutes after chemical addition. The experiments was continued until all of the sulphur has been eliminated. According to the results, sulphur removal was about 1 00 % with the dose if 1092mg/L KMn04 addition at pH 2.0 and 1410mg/L KMn04 dose at pH 2.5 for 45 minutes treatment period. The sulphur removal productivity level was incriesed with decreasing pH values. If the pH of the wastewater was reduced down to the pH 2.0, it would possible to reduce the KMnÛ4 content. 11