Bilgisayarın öğrenmesi yöntemleri
Machine learning methods
- Tez No: 106130
- Danışmanlar: PROF. DR. NOVRUZ ALLAHVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİLGİSAYARIN ÖĞRENMESİ YÖNTEMLERİ Ashhan SABAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Novruz ALLAHVERDİ 2001, 73 Jüri : Prof.Dr. Novruz ALLAHVERDİ Doç. Dr. Fatih BOTSALI Doç. Dr. Halil ARDAHAN Bu çalışmada, bilgisayar öğrenmesi konusunda kullanılan yöntemler incelenmiş, incelenen yöntemler arasından, insan öğrenmesine en uygun görünen ve gelecekteki kullanım alanı en yaygın olan, tümevarımla öğrenme yönteminin uygulanması için yapılan bir çalışma sunulmuştur. Daha sonra, tümevarımla öğrenme yöntemi kullanılarak bazı problemler çözülmüştür. Ayrıca, tümevarımla öğrenme yöntemini uygulamak üzere geliştirilen bir bilgisayar programı sunulmuştur. Son olarak, gelecekte makine öğrenmesinin bilim üzerindeki katkısı tartışılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MACHINE LEARNING METHODS Ashhan SABAN Selçuk University Graduate School of Netural and Applied Sciences Computer Systems Educations Basic Science Department Danışman : Prof.Dr. Novruz ALLAHVERDİ 2001, 73 Jüri : Prof.Dr. Novruz ALLAHVERDİ Doç. Dr. Fatih BOTSALI Doç. Dr. Halil ARDAHAN This study, provides information on computer learning methods. Among the investigated methods, this study at first, chooses the induction leraning method as it seesms most representative of the human learning process and is likely to be most applied in the future. This study, also, includes specific examples of solved problems produced by the use of the induction learning method. Moreover, a computer program developed for implementing the induction learning approach in the field of computer learning is presented. Lastly, the effects of machine learning in science in the future is discussed. IV