Makine öğrenimi algoritmaları ile kredi kartı işlemlerinde dolandırıcılık tespiti
Detection of fraud in credit card transactions with machine learning algorithms
- Tez No: 792733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK AKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bilgisayar ve bilgisayarlı sistemler günümüzde büyük bir öneme sahiptir. Bir de bu sistemlerde Yapay Zekâ'nın başlıklarından birisi olan Makine Öğrenmesi yöntemini kullandığımızda bir bilgisayarın insan olmadan neler yapabileceğini görebilmekteyiz. Bu sistemleri daha vazgeçilmez bir hale getiren internet kavramı vardır. Hayatımızda büyük bir rol oynayan internetin, birde karanlık bir yüzü vardır. İnternet artık günümüzde vazgeçilmez bir konumdadır. Uzaktan her bilgiye erişebilme, her cihazı kontrol edebilme gibi birçok imkân sağlayan internet, her ne kadar işimizi kolaylaştırsa da internete bağlı olan cihazlar risk altında olabilir. Bu yüzden suça meyilli veya suçlu kişiler bu ortama yönelmektedir. İnternet ortamında işlenen suçlara Siber Suçlar denilmektedir. Günümüzde insanlar alışverişlerini yaygın bir şekilde kredi kartları ile internetten yapmaktadırlar. Her ne kadar güvenilir web siteleri de olsa alışveriş yaptığımız bir cihaza bulaştırılmış olan bir Malware, kredi kartı bilgilerini çalma yöntemlerinden birisidir. Bu tez, kredi kartı ile yapılan alışverişlerin, çalınmış veya kopyalanmış bir kredi kartı kullanan dolandırıcılar tarafından mı yapıldığını, Yapay Zekâ ile tespit edilmesi üzerine yapılan bir uygulamayı içermektedir.
Özet (Çeviri)
Todays, computers and systems have a computer have great importance. Also, when we use the Machine Learning method, one of the titles of Artificial Intelligence, in these systems, we can see what a computer can do without a human. There is the concept of the Internet that makes these systems more indispensable. The Internet, which plays a significant role in our lives, also has a dark side. The Internet is now indispensable today. Although the Internet, which provides many opportunities, such as accessing any information and controlling every device, makes our work easier, devices connected to the Internet may be at risk. Therefore, criminals tend to this environment. Crimes committed on the Internet are called Cyber Crimes. Today, people do their shopping online with credit cards. Malware that has infected a device with which we shop is one of the methods of stealing credit card information, although there are reliable websites. This thesis includes an application made with Artificial Intelligence to determine whether the purchases made with a credit card are made by fraudsters using a stolen or copied credit card.