Protein ve enerji seviyeleri farklı rasyonların kapalı şartlar altında yetiştirilen etlik kınalı kekliklerin (Alectoris chukar) performans, karkas karakterleri ve bazı kan parametrelerine etkileri
Effects of different protein and energy levels of diets on performance, carcass characteristics and some blood parameters of chukar partridge (Alectoris chukar) raised in captivity
  1. Tez No: 106144
  2. Yazar: KASIM ÖZEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY YAZGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, farklı seviyelerde ham protein (HP) ve metabolik enerji (ME) içeren rasyonların kapalı şartlar altında yetiştirilen etlik kınalı kekliklerin performans, karkas karakterleri ve bazı kan parametrelerine etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Denemede iki tip rasyon kullanılmış olup, keklikler 0-8 haftalar arasında 4 farklı HP (HP1 %16, HP2 %20, HP3 %24, HP4 %28) ve ME (ME1 2600, ME2 2800, ME3 3000, ME4 3200 Kcal/kg) ihtiva eden başlatma, 9-16 haftalar arasında 4 farklı HP (HP1 %15, HP2 %17.5, HP3 %20, HP4 %22.5) ve ME (ME1 2850, ME2 3000, ME3 3150, ME4 3300 Kcal/kg) içeren büyütme rasyonlarıyla yenilenmişlerdir. Araştırma,Tesadüf Parselleri Deneme Tertibinde Faktöriyel Düzende, 3 tekerrürlü olarak yürütülmüş ve her alt gruba karışık cinsiyette 10 hayvan konulmuştur. Keklikler, 8 haftalık yaşa kadar ana makinalarında, 9-16 haftalar arasında büyütmekafeslerinde banndınlmışlardır. Yem ve su ad libitum verilmiş, sürekli aydınlatma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to determine effects of diets containing different levels of crude protein (CP) and metabolizable energy (ME) on the performance, carcass characteristics and some blood parameters of chukar partridge raised in captivity. Two type diets were used in the experiment. The chukar partridges were fed starter diets containing 4 levels of CP (CP1 16, CP2 20, CP3 24, CP4 28%) and 4 levels of ME (ME1 2600, ME2 2800, ME3 3000, ME4 3200 kcal/kg) from hatch to 8 weeks of age, and were also fed grower diets containing 4 levels of CP (CP1 15, CP2 17.5, CP3 20, CP4 22.5 %) and 4 levels of ME (ME1 2850, ME2 3000, ME3 3150, ME4 3300 kcal/kg) from 9 to 16 weeks of age. Sixteen treatment consisting of 4 levels of CP and 4 levels of ME in 4 x 4 factorial arrangement were used with three replicates of 10 mixsexed partridges each. The chukar partridges were kept in multideck battary brooders from hatch to 8 weeks of age, and between 9-16 weeks ofage, they were raised in three-deck colony cages. Feed and water offered ad libitum, and continuous lighting was provided.