Konya ilinde zirai ilaç bayilerinin mesleki ve bilgi düzeyleri bakımımdan durumu ile çiftçilerin zirai mücadele uygulamaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 106159
  2. Yazar: HİMMET İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUH BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma 2000 yılında Konya ilindeki (Konya Merkez, Akşehir, Çumra ve Ereğli ilçelerinde) bazı zirai ilaç bayilerinin mesleki açıdan durumlarını, bilgi düzeylerini ve çiftçilerin Zirai Mücadele uygulamalarındaki davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla tesadüfü olarak seçilen zirai ilaç bayilerine 28 ve çiftçilere 22 sorudan oluşan anket soruları sorulmuş ve sonuçlar %'de olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada zirai ilaç bayilerinin %39.27'sinin Ziraat Mühendisi, %17.09'unun Ziraat Teknisyeni geri kalan %43.63'ünün Bitki Koruma bir yana ziraatle ilgili hiç eğitim almamış kişiler olduğu tespit edilmiştir. Zirai ilaç bayiliği yapan Ziraat Mühendislerinin %37.4'ü Tarla Bitkileri, %25'i Toprak bölümümezunu iken Bitki Koruma mezunlarının %6.3 oranında olduğu belirlenmiştir. Anket sonuçlarına göre zirai ilaç bayilerinin %71.5'i son 10 yıl içerisinde ruhsat almıştır. Zirai ilaç bayilerinin %63.3'ü, zirai ilaç bayiliği açarken konu ile ilgili olarak kendilerini yeterli görürken, ihtiyaç hissedenlerin daha çok bu eksikliklerini kaynak okuyarak (%35.7) ve firma broşürleri ile (%28.5) gidermeye çalıştıkları görülmektedir. Anket sonuçlarına göre bayilerin %61.2'si bayilik dışında başka alanlarda da faaliyet göstermektedir. Bayiler üreticilerin sorunlarına daha çok (%49) kendi bilgi ve tecrübeleri ile çözüm aramakta ve büyük çoğunluğu (%73.5'i) materyal getirmeden çiftçilerin şikayetlerine göre tavsiyede bulunmaktadır. Üreticilerle yapılan anket sonuçlarına göre üreticilerin eğitim düzeyi genelde düşük olup Bitki Koruma, çevre sağlığı, doğal denge, ekolojik ve benzer konularda da bilinçsiz oldukları ve gereğinden fazla tarım ilacı kullanma eğiliminde oldukları buna karşın üreticilerin tarım ilacı kullanmalarında herhangi bir kontrol mekanizması ve sınırlayıcı bir düzenlemenin olmadığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : İlaç Bayii, Üretici, Konya.
Özet (Çeviri)
In this study we examined the professional and knowledge levels of agrochemical markets and behaviours of farmers on plant protection applications in Konya province including Konya center, Akşehir, Çumra and Ereğli during the year 2000. For this purpose, two questionnaires are designed both for agrochemical markets which has 28 question and for farmers which 22 questions the results are analysed statistically. The foundings are as follows: Of all agrochemical markets 39.27 % are agricultural engineers, 17.09 % are agricultural technicians and the rest 43.63 % have not only take any education on plant protection but also have no training about agriculture at all. The agricultural engineers who are vendors have degrees from Department of Field Crops (37.4%), soil sience (25%) and Plant Protection (6.3 %). mAccording to the survey results, 71.5 % of agrochemical markets had a licence not older than 10 years. 63.3 % of agrochemical markets think that they are qualified to make agricultural chemical business. The rest who they are incompetent tried to gather information from various sources. 35.7 % read various sources, 28.5 % get information from firm catalogues. According to the results 61.2 % of all agrochemical markets try to solve the problems of the farmers by their own knowledge and experiences. 73.5 % make suggestions without taking any materials from farmers and only listening to their complaints. The questionnaire results of farmers show that the general education level is low and they are not conscience about issues like plant protection, environmental health, natural equilibrium, ecology etc. Also we see that the farmers tend to use agricultural chemicals more; than needed and there is neither a retricting arrangement nor a mechanism to control the use of agrochemicals. Key words :Agrochemical markets, Farmers, Konya.