Anadolu yaban koyunu (Ovis orientalis anatolica)ile evcil koyunların (Ovis aries) baş iskeleti ve diş yapılarının karşılaştırılması
Morphological comparison of skull and teeth structures of domestic sheep, ovis aries and Anatolian wild sheep, ovis orientalis anatolica
  1. Tez No: 106160
  2. Yazar: ÖMER DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Anadolu Yaban Koyunu (Ovis orientalis anatolica) ile Evcil Koyunların (Ovis aries) Baş İskeleti ve Diş Yapılarının Karşılaştırılması Ömer DEDEOĞLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. M.Ali KAYA Jüri : Prof. Dr. Tuncer KORKMAZ Jüri : Doç. Dr. Memduh GEZİCİ Bu araştırma, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi' nin Konya- Akşehir yöresinden elde edilen 8 erkek, 5 dişi evcil koyun (Ovis aries Linne 1762) ile Konya-Bozdağ'dan elde edilen 5 erkek, 3 dişi Anadolu yaban koyunu (Ovis orientalis anatolica Valenciennes 1856)'nun baş iskeletleri üzerinde yapılmıştır. Elde edilen baş iskeletlerinin dorsal, ventral, lateral ve alt çene kısımlarından 25 özellik ölçüsü alınmış, diş alveollerinin (Alveoli dentales) şekilleri çizilmiştir. Baş iskeletleri morfolojik ve biyometrik olarak karşılaştırılmıştır. Üst ve alt çenenin sağ yarısındaki diş alveollerinin (Alveoli dentales) şekilleri çizilerek karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Konya-Bozdağ'da yaşayan Anadolu Yaban Koyunu ile Orta Anadolu'da yetiştirilen evcil koyunların baş iskeleti ve diş alveollerindeki (Alveoli dentales) benzerlik bu evcil koyunların Anadolu Yaban Koyunları 'nd an evcilleştirilmiş olduğu görüşünü desteklemektedir. Anahtar Kelimeler '.Ovis orientalis anatolica, Ovis aries, Baş İskeleti, Diş Alveolleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MORPHOLOGICAL COMPARISON OF SKULL AND TEETH STRUCTURES OF DOMESTIC SHEEP, OVIS ARIES AND ANATOLIAN WILD SHEEP, OVIS ORIENTALIS ANATOLICA. Ömer DEDEO?LU Selçuk University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc. Prof.Dr. M.Ali KAYA Jury : Prof. Dr. Tuncer KORKMAZ Jury : Doç. Dr. Memduh GEZİCİ This research has been carried out on the head skeletons (crania) of 8 male and 5 female sheep which are obtained from Konya-Akşehir vicinity of Middle Anatolian region (Ovis aries Linne 1762) ande 5 male 3 female wild sheep, which are obtained from Konya-Bozdağ (Ovis orientalis anatolica Valenciennes 1856). 25 peculiarity measure from dorsal, ventral, lateral and bottom chin parts of head skeletons of have been taken and shapes of tooth roots and alveols have been drawn. The head skeletons have been compared morphologically and biometrically. The shapes of tooth alveols in right half bottom and upper chins have been examined by being drawn comperatively. This similarity, on tooth alveols and head skeletons of the domestic sheep of Middle Anatolian and Anatolian wild sheep support the idea of domestic sheep's root goes to this wild sheep studied. Key Words '.Ovis orientalis anatolica, Ovis aries, skull, the teeth alveolar. u