Anyon değiştirici membranlar kullanılarak asitlerin geri kazanılması
The Recovery of acids from wastewater materials by using of anion exchange membranes
- Tez No: 106165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANYON DEĞİŞTİRİCİ MEMBRANLAR KULLANILARAK ASİTLERİN GERİ KAZANILMASI İlkay Hilal GÜĞÜL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mustafa ERSÖZ 2001, Sayfa:38 Jüri: Prof. Dr. Salih YILDIZ Doç. Dr. Mustafa ERSÖZ Doç. Dr. Tevfık ATALAY Bu çalışmada polieter-sülfon (SB 6407 Gelman Sciences) anyon değiştirici membramn proton sızma özelliği ve asitlerin asit tuz karışımlarından geri kazanılması çalışılmıştır. Elektromembran prosesinde anyon değiştirici membranlarda proton sızma özelliğinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle, bu çalışmada polieter-sülfon anyon değiştirici membramn proton sızma özelliği, elektromembran proses uygulayarak, katodik bölmede sülfürik asit veya hidroklorik asit, anodik bölmede asit-tuz çözelti karışımları (H2S04-Na2S04, H2SO4-K2SO4 ve HCl-NaCl, HC1-KC1) ihtiva eden bir sistem ile incelenmiştir. Proton sızma özelliği proton taşıma sayısı ile tespit edilmiştir. Anyon değiştirici membrandaki proton taşınması Grotthus ve Bjerrum transport model mekanizmaları ile açıklanmıştır. Elde edilen sonuçlar Neosepta AMH anyon değiştirici membran ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis THE RECOVERY OF ACIDS FROM WASTE WATER MATERIALS BY USING OF ANION EXCHANGE MEMBRANES ilkay Hilal GÜ?ÜL Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Salih YILDIZ Assoc.Prof. Dr. Mustafa ERSÖZ Assist. Doç. Dr. Tevfik ATALAY In this work, the recovery of acids from acid-salt mixture and the proton leakage of polyethersulfone (SB 6407 Gelman Sciences) anion exchange membrane was studied. The determination of proton leakage of anion exchange membranes on electromembrane process is very important. For this reason, in this work, the proton leakage properties of anion exchange membranes was investigated with a system containing sulfuric acid or hydrochloride acid on the cathodic side and the mixture of acid-salts (H2S.04-Na2S04, H2SO4-K2SO4 ve HCl-NaCl, HC1-KC1) The proton leakage was determined witk proton transport number. The proon transport through anion exchange membrane was explained by Grotthus and Bjerrum transport model mechanisms. The obtained results was compared with Neosepta AMH anion exchange membrane.