Eğlence ve müzik dinleme mekanlarının akustik açıdan incelenmesi ve değerlendirilmesi
Research and evaluation of entertainment places and music halls from the acoustic perspective
  1. Tez No: 106186
  2. Yazar: SARUHAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERHAN KARABİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Son yıllarda eğlence sektörünün oldukça geliştiği ve yaygınlaştığı ülkemiz, özellikle istanbul, bugün Avrupa'nın sayılı eğlence merkezlerinden biri konumundadır. Birbiri ardına açılan bar ve gece kulüplerinin yanı sıra, yaygınlaşmaya başlayan büyük hacimli gösteri merkezleri ve gelişen teknolojiye paralel olarak yaygınlaşan kişisel müzik dinleme sistemleri ile, imkanı ve ilgisi olan kişilerin tasarımcılardan talep etmeye başladığı müzik dinleme odaları da, eğlence amaçlı mekanlar içinde kendilerine yer edinmiştir. Eğlence mekanları söz konusu olduğunda, görsel etkinliklerin yam sıra, özellikle bar, gece kulübü ve müzik dinleme odalarında, müzik ve benzeri işitsel etkinlikler, bu hacimlerin kullanım amacının temelini oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak bu gibi mekanlarda işitsel konforun sağlanması, mekanın kullanımında mutlaka yerine getirilmesi gereken bir durumdur. Ancak ülkemizde bulunan eğlence mekanlarının bir çoğunda bu konuya gerekli önemin verilmediği, mekanların tasarımında, dekorasyonunda ya da seslendirme sistemlerinin tasarlanıp uygulanmasında, hacim akustiğinin gereklerinin yerine getirilmediği görülmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma sırasında öncelikle konuya yönelik akustik parametrelere değinilecek, ardından seslendirme sistemlerini oluşturan elemanlar ve bunların işitsel konfor üzerindeki etkileri ele alınacaktır. Çalışmada son olarak eğlence mekanlarında mimari tasarım ile seslendirme sistemlerinin etki ve etkileşimleri ve eğlence mekanlarının tasarımında, iç mekan düzenlemesiyle, seslendirme sistemlerinin tasarlanıp uygulanması sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar gibi konularla ilgili bir çalışma yürütülmüştür. Böylelikle eğlence mekanlarının işitsel konfor koşullarına uygun taşanım ve bu mekanlardaki seslendirme sistemlerinin tasarlanması ve uygulanması sırasında dikkat edilmesi gereken konular saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Eğlence Mekanları, Akustik, Seslendirme, Mimari, Dekorasyon VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our country where the entertainment sector quite developed and became widespread, especially Istanbul is at a position of one of the entertainment centers of Europe today. Beside the drinking pubs bars and night clubs opening one after the other, by means of the high volume demonstration centers getting widespread, developing technology and personal sound systems getting widespread, the audio rooms demanded by the individuals who have the possibility and interest from the designers fill a position for themselves among the entertainment oriented places. As for the entertainment places, beside the visual activities, music and similar audio activities in especially the drinking bars, night clubs and audio rooms constitute the foundation of the purpose of use of these places. In relation therewith, the provision of audio comfort in such places is something that absolutely must be fulfilled. However, it is observed that this subject is not adequately considered important, the requirements of the volume acoustics are not fulfilled in the design and decoration of the spaces, design and application of the sound systems in most of the entertainment places in our country. Within this context, during this study, primarily the acoustic parameters toward this subject will be referred to and thereafter, the elements forming the sound systems and their influence on the audio comfort will be tackled with. Finally in the study, a research will be carried out related to the subjects such as the points to be considered in the effects and interactions of the architectural design and sound systems in the entertainment places and in the indoor design and design and application of the sound systems during the design of the entertainment places. Thus the matters to be considered during the design of the entertainment places in compliance with the audio comfort conditions and design and application of the sound systems in such places will have been determined. Keywords : Entertainment Places, Acoustics, Sound Systems, Architecture, Decoration vn