Bir hidrolik sistemin dinamik özelliklerinin simülasyonu
Simulation of dynamic characteristics of a hydraulic system
  1. Tez No: 106195
  2. Yazar: ALİ VOLKAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada dört yollu üç konumlu oransal valf kullanılarak hidrolik sistemin dinamik özelliklerinin simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Öncelikle hidrolik sistemi oluşturan temel elemanlarının yapılan, çeşitleri ve başlıca özellikleri anlatılmıştır. Daha sonra hidrolik sistemin matematik modeli, akışkanın sıkıştınlabilirlik özelliği, süreklilik denklemi ve momentum denklemleri esas alınarak oluşturulmuştur. Hidrolik sistemin modeli gerçeğe yakın olması için viskoz sürtünme etkileri de hesaplara dahil edilmiştir. Matematik modeli oluşturulan hidrolik sistemin simülasyonun gerçekleştirilmesinde MATLAB paket programından yararlanılmıştır. Çözüm yöntemi olarak belirgin Runge-Kutta (4,5) formülü, Dormand-Prince çiftine dayanan sayısal integral alma yöntemlerini uygulayan ode45 çözüm fonksiyonu kullanılmıştır. MATLAB programlama dili ile yazılan hidrolik sistemin simülasyonu açık ve kapalı çevrim olarak iki ayrı şekilde gerçekleştirilmiştir. Her iki çevrim için konum kontrolü elde edilmiştir. Sistemin bu durumları için cevap grafikleri çizdirilip sonuçlar yorumlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Hidrolik sistemler, simülasyon, hacimsel esneklik modülü, nonlineer modelleme, PD kontrol ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, simulation of dynamic characteristics of a hydraulic system have been carried out using four-way three-position proportional valve. Initially, basic characteristics, types and fundamental parts of hydraulic system have been explained. Considering continuity equation, momentum equation and compressibility of the fluid have been developed mathematical modelling of the hydraulic system. Viscosity friction effects have been included to the system model for more realistic application. In order to perform simulation of the hydraulic system mathematical model of which is derived, has been benefited from MATLAB software programme. For solution technique ode45 function, which based on Runge-Kutta (4,5) and Dormand-Prince couple, has been used as a numerical integration solver. Simulation of the hydraulic system for open and closed loop has been achieved by MATLAB programme. Positioning control has been obtained for both of the loops. Response curves have been ploted for each state of system.Some comments and discussions have been made for these results. Keywords : Hydraulic systems, simulation, bulk modulus, nonlineer modelling, PD control