Elektrik santrallerinin çevresel ve maliyet yönünden incelenmesi
Studying of the environmental and economical aspects of the power plants
- Tez No: 106194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışma da amaç, santrallerin çevresel ve ekonomik etkilerini ve bu hususların hesaplama yöntemlerini belirtmektir. Çevresel analizler için yakıtın bileşimi göz önüne alınarak yanma sonucu çıkacak moleküller veya elementlerin miktarları hesaplanmıştır. Ekonomik analiz için ise yatırım, işletme ve bakım ve yakıt maliyetleri ayrı ayrı göz önünde tutularak bir yıla düşen toplam maliyetler bulunmuştur. Sonuçlar, çalışmanın son bölümünde verilmiştir. Buna göre santrallerin çevresel ve ekonomik yönleri güce, verime ve kullanma katsayısına göre değişiklik göstermektedir. Çevresel ve ekonomik yönden kombine çevrim santrallerinin iyi bir seçim olacağı, ortaya çıkan sonuçlardan biridir. Yüksek güce sahip hidrolik santrallerde ekonomik yönden avantajlı olmakla birlikte çevresel yönden en iyi seçimdir. Linyit yakıtlı santrallerin ise çevresel yönden en zararlı santraller olduğu rahatlıkla söylenebilir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to describe the environmental and economical effects and calculation methods of the power plants. For the environmental analysis, the quantity of the molecules or elements to be produced is calculated by considering the consumption of the fuel. For the economical analysis, investment, management and maintenance and fuel costs are considered separately and total costs Per year are determined. The results are given in the last section of the study. According to this, the environmental and economical aspects of the power plants varies depending on the power, efficient and utilization coefficients. One of the conclusions reached is that, combined cycle power plants would be a good choice concerning the environmental and economical aspects. Hydraulic power plants having high power are the best choice for environmental factors, although they are also advantageous concerning the economical aspects. It can be easily stated that power plants with lignite fuel are the most harmful power plants concerning the environment.