Sigortacılık sektöründe yönetim teknikleri ve uygulamaya yönelik çalışmalar
The Management technics and applications in insurance sector
- Tez No: 106219
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAY GÖKÇEN, DOÇ. DR. MESUT ÖZGÜRLER, DOÇ. DR. AHMET EKERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
ÖZET Dünyamız yeni bir çağın eşiğinde olup“Bilgi Çağı”olarak adlandırılan bu dönem, hızla değerini kaybeden bilgilerin yerine sürekli yeni bilgilerin eklenmesini gerekli kılmaktadır. Bu çağ atlayışında karşımıza çıkan dinamik, çok boyutlu ve güçlü değişim dalgalan yönetim bilimi teorisyenleri ve duayenlerinden değişim rüzgarlarının estiği yönde yelken açmalarım beklemektedir. Ancak değişim dalgalarının üzerinde kalmayı başarmak hatta onlara yön vermek gittikçe zorlaşmaktadır. Yarından daha başarılı olunması için yeni bilgiler ve teknikler gerekmektedir. İşletmelerdeki“Bilgi Çağı na bağlı ”Organizasyonel Değişim“ de yem yönetim anlayışlarım ve yönetim tekniklerini gerektirmektedir. Nietzche 'nin ”Derisini değiştiremeyen yılan ölür.“ sözü içinde bulunduğumuz çağı açık şekilde tanımlayan bir sözdür. Organizasyonel ve yönetimsel düşünce M.Ö 5000'li yıllarda yaşamış medeniyetlerde var olan bir gerçekti. O günden bugüne kadar hızla değişen dünya ile birlikte organizasyonlar ve yönetimlerde ”derilerini" değiştirmiştir. Tezde de yönetim sanatının bilimsel olarak incelenmesinden bu yana yaşanan değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, yönetim ve organizasyon konularındaki başlıca kavram, teori ve uygulamalar incelenmiş, buradaki değişimler ve teknikler belirtilmiş ve uygulamaya dönük çalışmalar yapılmıştır. xv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world is on the edge of the new era which is called“Information Era”. In this era, instead of fading value of information, new information needs to be added. Through this era, the powerful winds of change is expected to be caught by the management experts. However, it is going more and more difficult to ride the waves and new information&tecniques are a necessity. Thus the organizational change depending on the Information Era requires new management comprehension and new management tools. An old saying by Nietzche actually describes the period of time where all of us take place:“ The snake that doesn't change its skin will die naturally!”Organizational and managerial thought was a reality even B.J. 5000 since that time the thought has evolved through centruies and old skins of old organizations&management have changed their dying skins. Ultimately, in this thesis not only the research of the art of management, but also the a comprehensive examination of change is done. Therefore main subjects of management&organization including its tools, theories and practices are studied, legendary changes of management and its evolving methods are underlined and finally some practical applications are demonstrated. xvi