Bilgisayar destekli iletişim ve öğrenim amaçlı mimari tasarım stüdyosunda yeni etkileşim olanakları
Computer supported communication and new interaction modes in the educational design studio
- Tez No: 106218
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ABALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
vu ÖZET İletişim teknolojileri kökten değişimlere neden olmazdan önce, bilgi paylaşımı amaçlı iletişim, insanların yüz yüze etkileşim sağlayabilecekleri yer ve zaman dilimini paylaşmaları ile olanaklıdır. Süreç içinde insanoğlu, bu ilk durumun yarattığı sınırları aşabilmek dürtüsünden hareketle, bilgi paylaşımını zaman ve mekan içinde yayacak alternatif iletişim ortamları ve araçları geliştirmiştir. Günümüz bilişim teknolojileri, sözü edilen gelişim sürecinin bugüne yansımasıdır. Sayısal iletişim ağlan varlığında bilgi teknolojileri, yüksek sığalı üretim ve iletişim kaynakları sunmaktadır. Sayısal ortam ve araçlar ile üretilen ve saklanan bilgi, sayısal iletişim ağlarının ulaştığı bilgisayar kullanıcılarca paylaşılabilrnektedir. Bilgisayar destekli iletişim kaynaklarının yaygınlaşması ile birey ve organizasyonların üretim süreçlerinde işbirliğinde bulunma olanakları artmış ve bu olanakları araştırmaya yönelik Bilgisayar Destekli Ortak Çalışma alam gelişmiştir. Bilgisayar Destekli Ortak Çalışma farklı üretim alanlarında olduğu gibi, günümüzde profesyonel mimarlık ve mimarlık öğrenimi süreçlerinde de yansımalarım bulmaktadır. Bu araştırmada, gelişen bilgisayar destekli iletişim kaynaklarının genel olarak üretim ve öğrenim alanlarında, daha detayda profesyonel mimarlık üretimi ve mimarlık öğrenimi süreçlerinde sağladığı ortak çalışma olanaklarının incelenmesi amaçlanmıştır. 2000-2001 yılında, AFS-Saraybosna, YTÜ-Istanbul, MIT-Boston Üniversiteleri Mimarlık Fakülteleri' nce ortaklaşa gerçekleştirilen 'Saraybosna Kentsel Analiz' ve 'Saraybosna Kentsel Tasarım' konulu uzaktan erişimli ortak tasarım projesi örneği ile kuramsal metin deneyimsel bir sürecin incelenmesi ile zenginleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli İletişim, Bilgisayar Destekli Ortak Çalışma, Tasarımda Bilgisayar Destekli İşbirliği, Sanal Tasarım Stüdyosu.
Özet (Çeviri)
vuı ABSTRACT Before communication technologies had deep impacts on community life, in order to share information, people needed to establish a face to face interaction, which is based on sharing the same time and the same place. Within time, people developed alternative communication media and tools in order to overcome this initial situation. Information and communication technologies of today reflects the last point of this evolution. With the existing communication networks and infrastructure, information technologies provide high capacity production and communication resources. With these resources, the information which may be produced and stored by digital means, can also be shared by the computer users where the digital communication networks can reach. As computer supported communication media developed fastly, this helped teams from different areas to use this resources in order to collaborate more effectively, and a research area called 'Computer Supported Cooperative Work' came into play. As the computer supported collaboration tools become widespread, this effects both the professional and the educational architectural processes. In this thesis, it is aimed to research the capacity of computer supported collaboration in varying areas, especially in architectural education and the design studio. As a case study, Sarajevo Remote Collaborative Design Project, which was organised by the three architecture faculties from different parts of the world, has been explored in order to investigate how the new communication media and tools may effect the conventional architectural design studio. Keywords : Computer Supported Communication, Computer Supported Cooperative Work, Computer Supported Collaborative Design, Virtual Design Studio.