İstanbul'daki sanayi tesislerinden atmosfere atılan hava kirleticilerinin emisyon envanterinin çıkarılması
Preparation of emission inventory for the major pollutants emitted from industrial sources by combustion to the atmosphere in Istanbul
  1. Tez No: 106226
  2. Yazar: BÜLENT İLHAN GONCALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde hava kirletici emisyon envanterlerinin hazırlanması, mevcut bölgesel hava kalitelerinin tespit edilmesi ve gelecek için sağlıklı temiz hava planlarının yapılabilmesi açısından artık bir zorunluluktur. Ülkemizde sık sık görmeye alıştığımız hava kirliliği problemlerinin zaman zaman insan sağlığı açısından çok tehlikeli boyutlara ulaşması, İstanbul için hava kirleticilerin envanterinin bir an önce hazırlanmasını gerektirmektedir. Fakat bilgi eksikliği başta olmak üzere pek çok nedenden dolayı, il genelinde böyle bir envanterin çok kısa bir sürede hazırlanması kolay değildir. Dolayısıyla işe ilçe bazında çalışmalarla başlayıp daha sonra bunları il genelinde birleştirmek daha mantıklı görülmektedir. Fakat ilçe bazında çalışmalar yapılmadan önce eldeki mevcut bilgilerle kabaca bir endüstriyel kirletici envanteri hazırlanması hali hazırdaki durumun tespiti için çok önemlidir. Bu tez kapsamında eldeki imkan ve verilerle İstanbul için endüstriyel kaynaklardan atılan esas kirleticiler (CO, NOx, S02 ve Toz) için yaklaşık bir emisyon envanteri hazırlanmıştır. Endüstriyel tesisler, yakma sistemleri ve prosesleri dikkate alınarak Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilmiş ve yönetmelik hükümlerine göre“izne tabi tesisler”in atmosfere bıraktıkları esas kirleticilerin yıllık miktarları baca ölçüm değerleri olan tesisler için ölçüm değerleri dikkate alınarak; baca ölçüm sonuçları olmayan sanayi tesisleri için ise düzenlenen bir anketle elde edilen bilgiler yardımıyla üretim, yakma sistemleri ve kullandıkları yakıt/yakıtlar dikkate alınmak suretiyle dünyada kabul görmüş Amerikan EPA ve Avrupa CORINAIR emisyon faktörleri kullanılmak suretiyle yıllık emisyon miktarları hesaplanmıştır. Hazırlanan envanter yardımıyla İstanbul'un sanayi tesisleri tarafından kirletilen ilçeleri ve kirletilme miktarları belirlenmiştir. Seçilen dört esas kirleticinin (CO, NOx, S02 ve Toz) İstanbul mücavir alan içerisindeki 26 ilçedeki dağılımı tespit edilmiş ve bu dağılım bir bilgisayar programı vasıtasıyla harita üzerinde gösterilmiştir. Sonuç kısmında, yapılan çalışma sonuçlan değerlendirilerek İstanbul ili genelinde uygulamaya yönelik öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Emisyon envanteri, endüstriyel hava kirliliği, emisyon faktörü, CO, NOx, S02, toz.
Özet (Çeviri)
It is a must nowadays to prepare air pollutant emission inventories in order to realize available regional air quality levels and to be able to plan clean air acts for the future. Since there have been frequently occurred air pollution episodes in our country, it has been a must to prepare air pollutant inventories for the metropolitan city of Istanbul. But many reasons including basically the lack of emission data make this job hard to be prepared in a reasonably short time for the whole city. For this reason it is logical to start with preparing inventories for the counties and combine them on the basis of the whole city. At this step, it is important to prepare rough industrial pollutant inventories in order to see the current situation. In this study, it was prepared an emission inventory for the major pollutants (CO, NOx, S02 and Particulate Matter) emitted from the industrial sources in Istanbul using the available and the collected data during the study period. Industrial sources were classified on the basis of burning systems and processes, and evaluated according to the air quality control regulations. Then the plants having permit according to the regulations were taken into consideration in which the annual amounts of the above major pollutants were calculated using the stack measurements for the plants having these data and using questionnaire data for the plants not having stack measurement data. The questionnaire prepared for this study includes some data fields for the plants such used to calculate the annual amounts of the major pollutants for the plants using the American EPA and European CORINAIR emission factors which are acceptable worldwide. The regions which are polluted by the industrial plants and the levels of pollution in Istanbul were determined using the emission inventory prepared in this study. The distribution of the selected major pollutants (CO, NOx, S02 and Particulate Matter) over the 26 counties in the metropolitan area of Istanbul were visualized as maps using spatial interpolation technique on a computer program. As a consequence, the results of this study were evaluated and some proposals were put forth for applications for the metropolitan city of Istanbul.KEY WORDS : Emission inventory, industrial air pollution, emission factory, CO, NOx S02, Particulate Matter.