Değişken hızlı akışkan taşıyan boruların farklı sınır koşulları çerçevesindeki titreşimlerinin aktif kontrolü
Active control of fluid-induced vibration of a pipe conveying pulsting fluid under different support conditions
  1. Tez No: 106225
  2. Yazar: ERSUN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARİS KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Değişken hızlı akışkan taşıyan bir borunun akışkan kaynaklı titreşimlerinin sönümlenmesi/sınırlanması amacıyla bir aktif kontrol sistemi tasarlanmıştır. Değişken hızlı akışkan taşıyan borunun modeli Galerkin yöntemi uygulanarak ayrıklaştırılmıştır. Sistemin dinamiği farklı sınır koşullan çerçevesinde incelenmiştir. Akış hızının harmonik olarak değişmesi durumunda oluşan paremetrik kararsızlık bölgeleri hesaplanmıştır. Kararsızlık bölgelerinin hesaplanmasında Çoklu Zaman Skalası yönteminden yararlanılmıştır. Bu çalışmada tasarlanan aktif kontrol sistemi kurala dayalı uyarlamah PD kontrol yöntemi uygulamasıdır. Aktif kontrol sistemi, kontrol organı, uyarlama mekanizması, bir ivme ölçer ve bir eyleyiciden oluşmaktadır. Kontrol organı PD kontrol yöntemi ile çalışmakta ve sınırlı kazanç kademelerine sahiptir. Uyarlama mekanizması karar verme algoritması ve bir veri tabanından oluşmaktadır. Karar verme algoritması ortalama akış hızına, akış hızı değişim frekansına ve akış hızı değişim oranına bağlı olarak en uygun kazanç kademesini seçer. Kazanç değerleri veri tabanında saklanmaktadır. Kazanç değerleri sistemin modeli kullanılarak bir performans ölçütünü sağlayacak biçimde hesaplanmaktadır. PD kontrol metodunun etkinliği kök- yer eğrileri yardımıyla gösterilmiştir. Sistem değişik koşullar için sayısal olarak çözülmüş ve elde edilen sonuçlar pasif kontrol uygulama sonuçlarıyla karşüaştırılmıştır. Anahtar kelimeler : aktif kontrol, akışkan kaynaklı, boru, titreşim, kararlılık xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An active control system is designed and, is numerically verified,to suppress the fluid induced vibration in a pipe conveying pulsating fluid. The dynamics model of a pipe conveying pulsating fluid is discritized by using Galerkin Method. The dynamics of the system is examined in a general way under various support conditions. In the case of harmonically varying flow velocity, Stability regions are presented for parametric instabilities, calculated by Multiple Time Scale Method. The active control system in this study is designed by applying rule based adaptive PD control method. The control system consists of a controller, an adaptive mechanism, an accelerometer and an actuator. The controller is designed by using PD control which has limited gain steps. The Adaptive mechanism is composed of a decision algorithm and a database. The decision algoritm selects the best gain step depending on the parameters that are mean flow velocity, frequency of variation of fluid velocity and excitation parameter. The gains are stored in the database. The Gains are computed by using the model of the system to satisfy a performance criteria. The efficiency of PD control method was demonstrated by root-locus graphics. The system was simulated for different conditions then the results were compared with a passive control system simulation results. Keywords : Active control, fluid-induced, pipe, vibration, stability xm