Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii taşıyıcı sistem deprem davranışının incelenmesi
Earthquake response analysis of Edirnekapı Mihrimah Sultan Mosque
  1. Tez No: 106278
  2. Yazar: TİMURHAN TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mimar Sinan'ın önemli eserlerinden biri olan Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii, Marmara ve çevresinde meydana gelmiş tüm depremlerden olduğu gibi son 1999 Marmara Depremi'nden de etkilenmiş ve ciddi şekilde hasar görmüştür. Yapının bir an önce onarılması ve güçlendirilmesi gerekmektedir. Analitik incelemeler yapının, geleneksel yöntemlerle, orijinalliği bozulmadan güçlendirilmesinin mümkün olmadığını göstermektedir. Yapının onarımı yapıldıktan sonra sismik yalıtım ile takviyesinin yapının ömrünü uzatacağı ve bunun kökten, kalıcı ve gerçekçi bir çözüm olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada yığma yapılarda hasar türleri ve nedenleri ve bu yapıların onarım ve güçlendirme yöntemleri irdelenmiş, güçlendirme yöntemlerinden sismik yalıtım tekniği geniş biçimde açıklanmıştır. SAP90 ve SAP2000 sonlu elemanlarla analiz programlan kullanılarak yapının taşıyıcı sisteminin sismik yalıtımlı ve yalıtımsız haUerinin, serbest titreşim ve 1999 Marmara Depremi'ne ait iki ivme kaydı kullanılarak zorlanmış titreşim analizi yapılmış ve sonuçlar karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
Edirnekapı Mihrimah Sultan Mosque, one of the greatest works of Sinan, was damaged seriously in 17 August 1999 Marmara Earthquake. So the Mosque should be retrofitted in a very short time. But the analytical approaches show that an effective strengthening that will not give any harm to the original structure can not be made by using conventional techniques. A full reparation and seismic isolation, an alternative of seismic retrofit, of the structure could lengthen the life of the structure and seems to be the unique assessment that would be radical, permanent and rational. In this study, the types and causes of the cracks in masonry structures and their retrofit techniques are defined. Then the main characteristics of seismic isolation technique is explaned. Time history analysis of the finite element models of the Mosque, both isolated and fix based,are made by using two different acceleration records of 1999 Marmara Earthquake. SAP90 and SAP2000 finite element analysis softwares are used in the analysis.Finally the results are interpreted comparatively. VI