Elastik zemine oturan nervürlü ince plakların sonlu elemanlar metodu ile eğilme hesabı
The Bending calculation with finite elements method for ribbed thin plates standing on the elastic soil
- Tez No: 106279
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada, elastik zemin üzerine oturan, her iki doğrultuda nervürlü, ince plak için eğilme hesabı incelenmiştir. Çözüm yöntemi olarak yaklaşık çözüm metotlarından 'Karışık Sonlu Eleman Yöntemi' kullanılmıştır. Oluşturulan sonlu eleman ağında dikdörtgen sonlu eleman şekli seçilmiştir. Elastik zeminin plağa etkisinde kayma modülleri sıfır alınarak 'Winkler Zemin Modellemesi' seçilmiştir. Bu elastik zemin etkisi gözönüne alınmazsa çıkartılan formülasyon asmolen döşeme, gemi gövdesi gibi nervürlü sistemlerin hesabında da kullanılabilir. Uygulamada elastik zemin üzerinde nervürlü ince plak olarak yalnızca radye temel düşünülebileceği için dış yük olarak tekil yükler gözönüne alınmıştır. Sayısal örnek olarak incelenen radye temelde simetriden yararlanılarak 16 düğüm noktası, 16*3=48 serbestlik derecesi alınmıştır. Örnekte yalnızca yatak katsayısı değiştirilerek üç farklı durum için sonuç kesit tesirlerine ve çökmelere ait diyagramlar çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the bending calculation for thin plate, which is seated on the elastic soil, ribbed on both directions, has been examined. As a matter of solution method, the 'Mixed Finite Element Method' which is one of the approximated solution methods has been used. Within the element web assessed with finite element the rectengular finite element form was selected. The 'Winkler Soil Modelization' was selected having taken the sliding modules zero under the impact of the elastic soil on the plate. If the impact of this elastic soil would be disregarded, the result formulation rendered may be applied in the calculation of the ribbed systems such as; block flooring, ship body as well. In consideration to the application, since only foundation raft could be thought of as ribbed thin plate on the elastic soil, the single footing loads are taken into the consideration as the off-center loads. 16 panel point, 16*3=48 unrestraint degree was taken having the advantage of the symmetry at single footing which was examined as a numerical sample. With the sample diagrams belonging to the result section effects and slumps are drawn for 3 difrerent state having only changed the coefficient for bedding with the sample. VI