Tek açıklıklı-çelik konstürüksüyon seralarda strüktür ön maliyetinin belirlenmesi
Determining pre-cost of structure for detached steel construction of greenhouses
  1. Tez No: 106323
  2. Yazar: AYLİN MANDALİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ ÇAMLIBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada öncelikle seracılığa ilişkin gerekli bilgiler verilmiş aynı zamanda, gelişen teknoloji, nüfûs artışı ve taran alanlarının kısıtlılık göstermesi gibi sorunlar karşısında sera tarımına duyulan gereksinimin önemine dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Dünya üzerinde seracılık yapılan ülkelerde, coğrafyanın sera tarımı potansiyeli üzerine etkisi saptanarak, ülkemizin coğrafi konumu itibarıyla mevcut seracılık potansiyeli incelenmiştir. Türkiye'deki uygulamalara bakıldığında, fonksiyonel ve strüktürel açılardan yetersiz kalan seracılığımızdan yüksek verim sağlayabilmek için doğru bir sera tasannu yapılması gerekmektedir. Bu amaçla çalışmada, sera işletmesinin tasarımında etkili olacak tüm kriterler belirlenmiş, sera strüktürüne ilişkin bilgiler verilerek, strüktür elemanlarının hangi malzemelerle oluşturulabileceği ve bu malzemelerin Türkiye'deki üretim kaynaklan, teknolojileri ve türleri gözönüne alınarak, ülkemizde kullanımının uygunluğunun saptanmasına çalışılmıştır. Bu noktadan hareketle konunun incelenmesine yönelik; tek açıkhklı (müstakil seralarda), orta büyüklükteki işletmelere yönelik boyutlarda uygun strüktür sistemi belirlenerek, çalışma kapsamında yer alan çeşitli çelik profiller ile“sera strüktürü”oluşturulmuş ve her bir strüktür için birim alana gelen çelik malzeme miktan belirlenerek, strüktür arasındaki ilişiri“grafiksel”olarak belirlenmiştir. Böylece tasarımcıya ve yapımcıya, sistem seçiminde kolaylık sağlandığı gibi, uygulamacıya da seranın optimum“yatınm”maliyetine ilişkin ön bilgi vermesi sağlanmıştır. Aynca bu çalışmada strüktürle ilgili bilgilere paralel olarak yalnız seranın tüm kuruluş maliyetine etkiyen etkenlere de değinilmiştir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm giriş bölümü olup; sorunun belirlenmesi, amaç, varsayım, sınırlılıklar ve kapsam gibi konu başlıklarım içerir. İkinci Bölüm seracılığa genel bakış olup; dünyadaki ve Türkiye'deki seracılık konulan incelenmiş, aynca seraların tasarımına ilişkin, fonksiyon ve kullanım bakımından bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölüm; seralann yapısallığına ilişkin temel ilkeleri içerir. Dördüncü Bölüm; sera strüktür tasarımında genel ilkeleri ve tek açıkhklı, çelik seralarda uygulamaya yönelik bilgileri içerir. Beşinci Bölüm; çalışmadan elde edilen sonuç ve öneriler bölümünden ibarettir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This article is a report on the main information related to greenhouses. Besides, the author tried to point at importance of the greenhousing agriculture necessity against the problems such as development of technology, increase of population and the constriction of agricultural area. Turkey's existing potential of greenhousing as regards it's geographical situation is studied by determining the effects of geography against potential of greenhouse agriculture in all countries greenhousing. Regarding applications in Turkey, in order to provide high efficiency from our country's greenhousing, which is unsufficient functional and structural point of view, right greenhouse structure conception must be created. To aim at this point, all the criterias effecting greenhouse foundation conception are designated in this research. Furthermore, by explaining detailed information related to greenhouse structure, the author tried to find the answer of questions“With which kind of equipment, structure components could be constituted?”and“What is the convenience of using these equipment in Turkey, regarding production sources, their technology and their varieties?”At this point; for detached greenhouses, various profiles any greenhouse structure is constituted by determining appropriate structure system directed towards medium sized foundations. And for each structure, the amount of steel equipment per unit area is calculated and the relationship between this equipment and structure is defined by graphics. By this way, a significant facility is provided for designer and producer. And furthermore, the applicator can reach the preliminary data about optimum investment cost of greenhouse. In addition, the factors effecting whole establishment cost of greenhouse is mentioned parallelling the information about structure. These research consists of five parts: First part is for introduction and includes topic headlines such as designating the problem, purpose, hypothesis, restrictions and extent. Second part (could be named as a general look at greenhousing) examines the topic greenhousing in Turkey and in world. Besides it includes the information about conception of greenhouse structures (function and using). Third part includes the basic principals about structural characteristic of greenhouse. Forth part includes the general principals about conception of greenhouse structure and the information directed towards application of a detached greenhouse. Five part is consist of research conclusion and suggestions. vni