Türkiye'de kamu yatırımlarında uygulanan maliyet tahmini ve sapmaları ile kullanılan bilgisayar destekli maliyet tahmin sistemleri
Cost estimation and deviation in public investment projects in Turkey and computer aided cost estimation systems used
- Tez No: 106322
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Ülkemizde yapı üretimi sektörü, ulusal ekonomiye olan katkısı, yarattığı istihdam ve diğer endüstrilerle olan ilişkileri bakımından, ülke ekonomisinin önde gelen sektörlerinden birisi konumundadır. Sektörde proje uygulamalarına, projelerin taşınmaz yapıları ve tek seferlik uygulamaları nedeni üe ciddi maliyet ve süre planlamaları ile başlanmaktadır. Mevcut proje verileri ve kaynakları kullanılarak bina maliyetinin tespit edümesi için, uygulanması gerekli olan maliyet tahmin süreci, maliyet planlamasının ilk ve en önemli halkası konumundadır. Projenin içeriği ve büyüklüğü gibi farklı özelliklerine bağlı olarak, uygulama öncesi maliyet tahmin sürecinde yaygın bir biçimde geleneksel maliyet tahmin modelleri kullanılmaktadır. Ancak projelerin hızla gerçekleştirilme gerekliliği, piyasada oluşan rekabet ortamı, bu ortam içinde kişiler, firmalar ve ülkeler arası iletişimin öneminin artması ile, geleneksel modeller yapı üretim sektörü içindeki ihtiyaca cevap veremez duruma gelmiştir. Son yıllarda teknolojideki gelişime bağlı olarak, bilgisayar destekli maliyet tahmin sistemlerinin çoğalması, sektörün bu modellere yönelmesini sağlamıştır. Ülkemiz yapı üretim sektöründe de, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı' nın yaptırdığı projeler üe üstlenmiş olduğu misyon, sektöre büyük katkılar sağlamaktadır. Projeler uygulanmaları amacı Ue ihale yoluyla özel kuruluşlara verilmektedir. Gerek sektörün ve ülkenin içinde olduğu problemler, gerekse yatırımcıdan kaynaklanan idari, politik ve ekonomik sorunlar Ue uygulama çevresine bağlı faktörler, planlanan maliyetlerde sapmalara neden olmaktadır. Bu sebeple yatırımcı ve yükleniciler uygulama öncesi maliyet planlama sürecini ciddi şekilde ele alarak, sağlam veriler ve kaliteli iş gücü desteğiyle projeleri istenen hedefe ulaştıracak maliyet ve süre tahminleri gerçekleştirmelidirler. Bu araştırmada öncelikle maliyet tahmini, kavramsal olarak ele alınacaktır. Kamu yatırımlarındaki proje yönetimi sürecinde, maliyet tahmini uygulamalarının işleyişi incelenecek, son on yılda kamu eliyle gerçekleştirilen elli adet proje üzerinde yapılan analiz çalışmasının, istatistiksel verilere dayanan değerlendirmeleri, neden ve sonuçlan Ue birlikte ortaya konacaktır. Bunlar ışığında, teknolojinin gelişmesi ile birlikte, bUgisayar destekli maliyet tahmin sistemlerinin, yurt dışı ve yurt içindeki örneklerin, fonksiyonları, eksiklikleri ve bunlara önerUen çözüm önerileri ile tanıtılması amaçlanmaktadır. Buna bağlı olarak bu sistemler, özellikle kamu yatırımları sırasında gerçekleştirilen maliyet planlaması uygulamalarının amaçlanan hedefe ulaşabilmeleri adma bir çözüm önerisi olarak ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Construction industry in Turkey, constributes to national economy with its employment opportunities and inter-relations with other manufacturing sectors, and therefore is «ne of the leading industries in the country. Since the outcomes in this sector are immobile and one-time constructed -buildings, the projects Jield in this sector -are -more complicated in structure. This is the reason for the need of better cost planning and analysis in -a -construction project. Implementation stage «f 4hese -projects starts with detailed cost analysis using current project resources and design elements. Therefore cost estimation 7 -budgeting bas 4o -be considered in -detail in the ^beginning -of concept design stage of a project. Traditional budgeting and cost estimation models and tools were being used according to characteristics of different projects 4n -terms of 4heir -content -and -size. -However the effects of rising competition, better and faster communication need as a result of this competition -and most importantly ^peed of ibe Jiew era -made these -traditional tools impossible to meet the needs and expectations of the business. The popularity of computerized cost estimating models increased enormously -after -current -technological developments. The advantages of these modern techniques were their easy-to-learn and user friendly structures compared to their value prices. Construction & Habitation Ministry's public accomodation and construction projects serve for the development of the sector. These projects are banded in to private sector via bidding invitations. Not only the macro economical conditions that leads to administrational and political problems of the investor parties, but also on-site factors of the project itself, are the causes of deviations in budget planning. Therefore investors and contractors should reach reliable data and recruit qualified employees in order to make detailed budget planning and correct duration forecasting. The objective of this paper is to offer a solution alternative to the problem of deviations in budget planning of publicly owned construction projects by the findings of empirical analysis of -different -computerized cost management and -budgeting systems used here and in other countries. In order to reach this objective, firstly, cost estimation will be analized theoretically. Using this conceptual framework, JJie budget planning process of project management in this sector will be diagnosed empirically using statistical evaluations of 50 different projects held by the ministry. This empirical data will show the correct applications of different budget planning systems and therefore will function as a solution to the problems of cost management and budgeting phases in projects held in our country. XI