Dolgu altındaki killi zeminlerin permeabilite karakteristiklerinin belirlenmesi
Determining the permeability characteristics of clayey soils underneath the embankments
- Tez No: 106343
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. KUTAY ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET Geoteknik mühendisliğinde permeabilite zeminlerin en temel özelliklerinden birisidir. Mühendislik pratiğinde ortaya çıkan problemlerin bir çoğu zemin davranışında oldukça baskın bir faktör olan permeabilite katsayısının tasarımcı tarafından yeterince dikkate alınmamasından kaynaklanmaktadır. Permeabilitenin zeminlerin en temel özelliklerinden birisi olması, mühendislik tasarımlarında önemli ve büyüyen bir problem haline gelmesi yakın zamanda permeabilitenin de killerin mekanik davranışları kadar yoğun bir şekilde incelenmesi gerekliliğini getirmiştir. Permeabilitenin mühendislik tasanmlarında önemli bir rol oynadığı ve anahtar bir eleman olarak göz önünde bulundurulduğu geoteknik problemlerden birisi de kademeli olarak inşa edilen dolgular altında yer alan yumuşak zeminlerin konsolidasyon davranışının araştırılmasıdır. Bu davranışın araştırılmasında temel zemininin dolgu inşaatına başlanmadan önceki yatay ve düşey permeabilite katsayısının ve inşaat sırasında meydana gelecek değişimlerin bilinmesi ve göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu çalışmada dolgu altında yer alan yumuşak zeminlerin permeabilite karakteristiUerinin belirlenmesi amacı ile yüksek sıkışabilirliğe ve zayıf taşıma gücüne sahip Alibey barajı temel zemininin kademeli dolgu inşaatı sırasında yatay ve düşey permeabilite katsayılanndaki değişimi laboratuarda deneysel çalışmalarla belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar, Kılıç (2000) tarafindan Alibey barajı temel zemininin aşamalı dolgu inşaatı sırasındaki davranışını modellemek için gerçekleştirilen gerilme-şekil değiştirme-konsolidasyon analizi çalışmalarında kullanılan temel zeminine ait permeabilite parametreleri ile karşılaştınlmıştır. Araziden alınan örselenmiş numuneler bulamaç halinde hazırlanarak klasik permeabilite deney düzeneklerinden farklı bir deney sistemi olan Rowe hücresinde arazi başlangıç gerilmesine kadar konsolide edilmiş ve yine aynı deney sisteminde nümerik analizden belirlenmiş arazide kademeli dolgu altında etkiyecek olan efektif asal gerilmeler altında düşey ve yatay permeabilite deneyleri gerçekleştirilmiştir. Yatay permeabilite deneylerinde düşey permeabilite deneylerinden farklı olarak numune ortasına yerleştirilen bir kum dren vasıtası ile numune içerisinde radyal akım oluşturulmuş ve yatay permeabilite katsayısı belirlenmiştir. Yapılan yatay ve düşey permeabilite deneyleri sonucunda temel zemininin permeabilitesinin boşluk oranı ile olan değişiminin çeşitE araştırmacılar tarafindan önerilen ilişkiler ile uyumlu olduğu görülmüş ve böylece Kılıç (2000) tarafindan nümerik analizlerde kabul edilen lineer e-log k ilişkisi hem yatay, hem de düşey permeabilite değişimi için deneysel olarak doğrulanmıştır. Permeabilitenin değişimini gösteren Ck parametresinin değeri ise Kılıç (2000) tarafindan kabul edilen değerden daha düşük olarak belirlenmiştir. Yapılan çalışma bu tür deneysel çalışmaların, özellikle permeabilite anizotropisi açısından, örselenmemiş numuneler üzerinde gerçekleştirilmesinin daha faydalı ve gerçekçi olacağını göstermiştir. Ayrıca, permeabilite ile ilgili parametrelerin belirlenmesi için yapılacak araştırmaların laboratuarda farklı deney düzeneklerinde yapılacak deneylerle ve arazide yerinde yapılacak permeabilite deneyleri ile desteklenmesinin ve sonuçlarının karşılaştırılması ile daha doğru ve gerçekçi sonuçlara ulaşılacağı düşünülmektedir. Bununla birlikte Rowe hücresinde gerçekleştirilen permeabilite deneylerinin, özellikle yatay permeabilitenin laboratuarda direkt olarak belirlenebilme kolaylığı açısından oldukça iyi bir deney tekniği olduğu düşünülmektedir. xvı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Permeability is one of the fundamental properties of soils in geotechnical engineering. Many of the problems encountered in engineering are due to the insufficient consideration of permeability which is one of the dominating factors affecting the behavior of soils. Since the permeability is a key element and as it is a problem of growing importance in engineering designs, it became a necessity to investigate the permeability behavior of soils as intensively as their mechanical behavior. One of the problems which permeability plays a significant role is the investigation of consolidation behavior of soils underneath the embankments. While investigating this behavior, the variations of horizontal and vertical permeability during construction have to be taken into account by the designer. In this study as a part of the continuing research on the properties and behavior of foundation layers of Alibey dam, a comprehensive experimental investigation has been carried out on the permeability characteristics of the natural ground in order to define the variation of its permeability with changing void ratio. In the content of this experimental research, the variations of horizontal (radial) and vertical permeability of natural foundation layers of Alibey Dam which are known to have high compressibility and low bearing capacity have been investigated by the means of some permeability tests performed in the laboratory. The permeability parameters determined from the laboratory experiments were compared with those of the parameters used by Kılıç(2000) in analysing the stress-strain-consolidation behavior of soil layers under the dam. In order to determine the mode of variation of horizontal and vertical permeability with void ratio with laboratory tests samples were reconstituted by slurry consolidation and consolidated both vertically and radialy in the Rowe cell under effective principle stresses imposed on them during staged fill construction and which were obtained from the numerical analysis by Kılıç(2000). At the end of each consolidation period vertical and horizontal permeability tests were conducted on samples. Horizontal (radial) permeability tests were performed by forming a sand drain in the center of the samples. The variations of both horizontal and vertical permeability with void ratio were found to be in good agreement with some of the relationships proposed by other researchers. The assumption of a linear e-log k relationship considered in the numerical analysis by Kılıç (2000) is confirmed for the variation of both horizontal and vertical permeability. Ck parameter which is utilized to define the change of permeability with void ratio is experimentally determined in horizontal and vertical permeability tests. The experimentally determined values of Ck are observed to be lower than the values used by Kılıç (2000). The coefficient of consolidation values obtained from the vertical consolidation tests were compared with the coefficients of consolidation back-calculated from field behavior and it was seen that the values determined in the field were greater than the laboratory values due to the presence of silt laminea in the field. As a consequence of this study, the Rowe cell is recommended to be a very useful experiment apparatus to determine the radial and vertical permeability of soils. Additionally, it is belived that different laboratory and field permeability tests should be carried out in order to be able to make a comparison between different methods of measurement and to establish a realistic value of the coefficient of permeability. xvn