Kemaliye evleri özgün düz damlarında kullanılan sıkıştırılmış zeminlerin hidrolik iletkenliğine mineral katkıların etkisi
The impact of mineral additive on the hydraulic conductivity of compacted soils used in original flat roofs of Kemaliye houses
- Tez No: 597938
- Danışmanlar: DOÇ. SAADET ARZU BERİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Zeminlerin karmaşık bir yapıya sahip olmalarından dolayı zemin mekaniği problemlerinin çözümünde temel kavramların ve zemin özelliklerinin iyi anlaşılması çok önemlidir. İnşaat mühendisliği uygulamalarında kullanılan birçok yapı malzemesinin davranışını kavramak için belirli katsayılar kullanılması yeterlidir. Ancak zeminlerin malzeme özelliklerinin hangi koşullarda geçerli olduğunu anlamadan doğru mühendislik çözümleri elde edilmesi mümkün değildir. Bu bakımdan incelendiğinde geoteknik problemlerinin çözümünde malzeme parametrelerinin deneysel olarak tespiti çok büyük önem arz etmektedir. Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Erzincan İli, Kemaliye ilçesi ve yakın köylerinde bulunan geleneksel konut yapılarının zaman içinde göç gibi farklı nedenlerden dolayı terk edilmesi, özellikle düzenli bakım gerektiren düz damlarda ciddi hasarlara yol açmıştır. Söz konusu toprak damlardaki loğ taşıyla sıkıştırma tekniği ile sağlanan geçici sızdırmazlığının kalıcı olmasını sağlamak, zemin malzemesinin hidrolik iletkenliğini azaltmak ve mevcut yapıya en uygun dam modelini geliştirmek için damlarda kullanılan iki farklı killi kum zemin örnekleri Kemaliye bölgesinden alınmıştır. Kemaliye bölgesinden temin edilen bu zeminlere kıvam limitleri, elek ve hidrometre analizleri, özgül ağırlık (piknometre), standart proktor deneyi yapılarak, zeminlerin mühendislik özellikleri saptanmıştır. Mühendislik özellikleri belirlenen bu zeminlere ağırlıkça farklı oranlarda; öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufu (ÖGYFC), uçucu kül (UK) ve doğal hidrolik kireç (NHL) eklenerek katkıların sabit basınç altında hidrolik geçirgenliğe etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamında; Kemaliye evleri düz damlarında yapı malzemesi olarak kullanılan zeminler üzerinde yapılan laboratuvar deneylerine dayanarak su geçirgenliğinin azaltılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very important to understand the basics of soil characteristics to create solutions for soil mechanic problems because of their complex structure. Using some parameters in civil engineering is enough to understand the behavior of construction material in civil engineering works. However, it is not possible to find accurate engineering solutions without understanding under which conditions of soil properties are acceptable. In this regard, it is very crucial to perform experimental determination of material parameters in solving geotechnical problems. Abandoning the conventional houses because of different reasons, such as immigration in time, has caused serious damages especially flat roofs requiring regular maintenance in Erzincan Province, Kemaliye district and villages nearby, which is located in the Eastern Anatolia Region of Turkey. Two different clayey sand samples, obtained from Kemaliye region, are used in the roofs in order to ensure permanent sealing of temporary sealing is provided by compression technique with the stone roller, to reduce the hydraulic conductivity of the soil material and to improve the most suitable roof design for the existing structure. Engineering properties of the soils, which are obtained from Kemaliye region, were determined by performing the consistency limits, sieve analysis, hydrometer analysis, specific gravity (pycnometer) and standard proktor test. The effects of additives on hydraulic conductivity under constant pressure were investigated by adding different percentage by weight granulated blast furnace slag, fly ash and natural hydraulic lime to the engineering properties determined soils. In the scope of the study, it is aimed to decrease the water permeability of the soil based on the laboratory experiments which is performed on the soils used as a construction material on the flat roof of Kemaliye houses.