Taşınmaz likiditesi ve değerleme
Real estate liquidation and valuation
- Tez No: 106353
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Tez çalışmasında; yürürlükteki tüzemiz kapsamında taşınmaz karşılıklarının likidite araçları, bu araçların kentsel gelişime ve ekonomiye katkıları, taşınmaz sektöründeki kurum ve yatırımcılara sağladığı yararlar ile işleyişleri ve değerleme ilişkileri incelenmiştir. Bu çerçevede; Türk taşınmaz piyasası tezin ikinci bölümünde, taşınmazların likidite araçlarından ipotekli borç senedi ve irat senedi üçüncü bölümde, gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve gayrimenkul sertifikaları ise dördüncü bölümde incelenmiş, değerleme ilkeleri irdelenmiştir. Beşinci bölümde ise değerlemenin temel bileşenleri olan; değerleme tüzesi, değerleyiciler ve literatürde bilinen değerleme yöntemlerinin yanısıra iskontolu nakit akışı yöntemi anlatılmış, değerlemenin kurumsal bir yapıya kavuşma zorunluluğu vurgulanmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, in accordance with our current law the liquidation means of the real estate, the contribution of this means to the urban development and the economy, the benefits of the institutions and investors in real estate market provided by the means and also general procedure and valuation relations of the means are examinated. In this context, Turkish real estate market researched in second chapter, mortgage certificate and annuity charge bond explained in the third chapter. In the fourth chapter the real estate investment trust and real estate certificates are mentioned and principles of valuation are investigated thoroughly. In the fifth chapter the base components of the valuation, namely valuation law, appraisers and valuation methods are mentioned. Morover, besides the known valuation methods in the literature, discounted cash flow analysis as well as the other means used in valuation are described. Also it is emphasized that it is imperative that valuation should turn into a instutional structure.