Rural land preparings in agriculture reform region
Tarım reformu bölgesinde kırsal toprak düzenlemeleri
- Tez No: 106380
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında Tarım Reformu Bölgesi olarak belirlenmiş bulunan Şanlıurfa'nın kırsal toprak düzenlemeleri açısından önemi, mevcut durumu ve karşılaşılan sorunlara değinilmiştir. Bu amaçla öncelikle Şanlıurfa'nın Türkiye ve GAP içerisindeki durumu ele alınmıştır. GAP 'm uygulama sürecinde Tarım Reformu Bölgesi olarak Şanlıurfa'ya bugüne kadar yapılan yatırımlara ve bunların gerçekleşme oranlarına değinilmiştir. GAP'ın ülke ekonomisi için çok şey ifade etmesinden dolayı projenin bir an önce bitirilmesi (2010) Bakanlar Kurulu kararınca kabul edilmiştir. Bu kapsamda GAP Master Planının yeniden gözden geçirilmesi ve uygulamaya dönük olarak planlanmasına ilişkin tutumlara yer verilmiştir. Bölgede bu güne kadar bitirilmiş bulunan arazi düzenleme çalışmaları ve bunların istatiksel bilgilerine yer verilmiştir. Ayrıca bölgenin Tarım Reformu Bölgesi olması sebebiyle diğer bölgeler ile olan yasal farklılıklara yer verilmiştir. Arazi düzenleme projelerinin uygulanmış ve uygulanmamış olduğu 12 köy kapsamında yapılan anket çalışmaları sonuçlarına yer verilmiştir. Tarım Reformu Bölgesinde yapılan arazi düzenleme projelerinin faydalan, karşılaşılan güçlükler, şahısların düşünceleri vb. konulara değinilmiştir. Bölgede bulunan arazi düzenlemelerinde kurumların ve şahısların karşılaştıkları sorunlara değinilmiş ve bunlara ilişkin değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis working; the importance of Şanlıurfa about its rural earth ordering, its situation at the moment and its mutual problems with the others are included. For this purpose firstly; the situation of Şanlıurfa is reviewed in Turkey and GAP. In the developing time of GAP, the investments that have been done up to now and their realizing ratio are considered, as the agriculture reform zone of Şanlıurfa. Finishing of the project in the possible minimum time is accepted by the Council of Ministers because of its importance about economy. In this concept, the procedure about review of GAP master plan and the behaviors of its planning for the aim of application one included. Also; being finished land ordering working up to now and their statistics informations are also included. In addition to this, the difference with other zones about legal concepts are included because of being agriculture zone. The result of the inquiry workings are included about twelve villages which is applicated or not applicated of land ordering projects. The advantages of land ordering projects had been in agriculture reform zone, difficulties that has been come across society and humans are reviewed and the evaluations have been tried to do about those difficulties. XI