İzmit' de bir pilot proje kapsamında depremin, kadastrosunun tüzel ve çizgisel boyutlarındaki sonuçları
Results of the earthquake in cadastre's legal and linear dimensions in scope of a pilot project in İzmit
- Tez No: 106379
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi, Türkiye'de 20.yüzyılda karşılaşılan en kötü felaketlerden birisidir. Mw=7.4 büyüklüğünde ve 45 saniye süren deprem, nüfusun ve sanayinin yoğun olduğu Kocaeli ve Sakarya illerini vurmuştur. 15 466 kişinin hayatım kaybettiği depremle, yapılar yıkılmış veya hasar görmüş, fay hattı boyunca yer değişimleri oluşmuştur. Bu felaketten en fazla etkilenen yerleşim yerlerinden birisi de depremden önce modern ve popüler bir yerleşim yeri olan Değirmendere"dir. Fay hattının geçtiği Yüzbaşılar Mahallesin de 5 metreye ulaşan yatay yer değişimleri meydana gelmiştir. Çınarlık Meydam'nda ise sahil de düşey yer değişimi sonrasında arazi kaybı meydana gelmiştir. Bölgede mevcut olan kadast ro ve haritacılık sorunlarına depremden sonra yenileri eklenmiştir. Bu sorunların çözülmesi ve 17 Ağustos 1999 depreminden çıkarılan derslerle daha iyi bir yerleşim politikası üretilmesi gereklidir. x
Özet (Çeviri)
ABSTRACT August 17, 1999 Kocaeli Earthquake is one of the worst disasters that faced in the 20 century. The earthquake whose magnitude was Mw=7.4 and continued 45 seconds, struck the Kocaeli and Sakarya provinces in which the population density and the industry was intensive. With the earthquake that 15 466 people lost their lifes, buildings were collapsed or damaged, along the fault displacements were occured. One of the settlements that was most effected from this disaster is Değirmendere which was a modern and popular settlement before the earthquake. In Yüzbaşılar District where the fault passes, horizontal displacements reaching 5 meters were occured. In Çınarlık Square, as a result of the vertical displacements, land losts were occured at the coast. After the earthquake new problems are added to the existing cadastre and mapping problems in the region. Solving these problems and making a better settlement policy with the lessons taken from the August 17, 1999 earthquake is needed. XI