Atık sularda yağların giderilmesi
Removal of oils from wastewater
  1. Tez No: 106389
  2. Yazar: FATMA TURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmada seramik sanayinde kullanılan Marmara ve Akdeniz bölgelerinden temin edilmiş dört tür kil kullanılarak adsorpsiyonla yağ giderimi çalışmaları yapılmıştır. Kullanılan killer; montmorillonit, illit, muskovit ve kaolin esaslıdır. Bu killerle %78 ile %94 arasmda değişen oranda yağ giderimi sağlanmıştır. 200°C'de termal aktivasyon yağ giderim verimini %5-8 arasmda artırmıştır. Her dört kil ile yağ giderimi mümkün olmakla birlikte en yüksek verim illit esaslı kil kullanıldığında elde edilmiştir. Yağ giderim işlemi su içerisine toz halinde kil katılıp karıştırıldıktan sonra santrifüjlenerek katı fazın sudan ayrılması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Optimum koşulların sağlanması amacıyla yapdan deneyler bitkisel ve mineral yağlar kullanılarak hazırlanmış sentetik atıksularla yürütülmüştür. Yağ giderimine, kil miktarının, aktivasyonun, temas süresi, pH'nm, tane büyüklüğü ve karıştırma hızının etkisi incelenmiş, optimum koşullar saptanmıştır. Bulunan bu koşullar esas alınarak iki ayn firmadan alınan endüstriyel atıksuya yağ giderim işlemi uygulanmıştır. %97,69 kadariık bir verimle yağ giderimi sağlanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we aimed to remove oil from wastewater by adsorption using four different kinds of clays that are supplied from Marmara and Akdeniz regions for ceramic industries. These clays are consist of montromorillonite, illite, muskovite and kaolinite. The efficiency of oil removal in this method was between 78% and 94%. This was increased 5-8% by thermal activation at 200°C. The maximum efficiency was accomplished when the illite clays were used. In order to remove oil from wastewater in this method, first of all water and clays were mixed together then centrifuged, this, clay particles were separated from water. The optimization of this method was established using oil and mineral oils. The wastewaters were prepared synthetically. The influence of the following operating parameters were ascertained on the oil removal from wastewater, amount of clays, activation of clays, treatment period, pH, particle size and return per minute of strirrer. In conclusion, this improved method was applied to industrial wastewater, which were obtained from various oil factories and the efficiency of oil removal was found 97,69%. Vll