Zayıf kayalarda şev stabilitesini etkileyen etkin parametrenin belirlenmesi
Determination of the parameters effecting slope stability in weak rocks
  1. Tez No: 106396
  2. Yazar: RIZA MUCUKGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Zayıf kayalarda şev stabilitesini etkileyen etkin parametrenin belirlenmesindeki yöntem ve ilkelerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak uluslararasında yapılan çalışmalar incelenmiş ve belirli ilkeler ortaya konmuştur. Kaya kütlesi, eklem, çatlak, fay, ayrışma-bozuşma ve maruz kaldıkları tektonik etkilerden dolayı homojen davranmamaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı bu tür kayalardan kurulu yamaçlar için belirlenecek etkin stabilite parametresi, kayanın geçirmiş olduğu jeolojik olayları da yansıtacak şekilde belirlenmelidir. Bu amaçla süreksizliklerin özellikleri, stabiliteye etkisi, kaya sınıflamasındaki yeri belirlenmelidir. Şev stabilitesini, kaya kütle parametreleri kontrol ettiğinden özellikle zayıf kayanın sağlam numuneleri üzerinde basma dayamm deneyleri, süreksizlik durumu, ayrışma ve bozuşma dereceleri dikkate alınarak kaya kalite ( Q ), jeomekanik ( RMR ) ve jeolojik dayamm indeks ( GSI ) sınıflaması yapılmalıdır. Elde edilen verilere dayanarak stabilite etkin parametresi aranan yamaç modellenerek a- ortam masif kaya kontrolünde ise laboratuar verileri, b- kaya ortamının stabilitesini süreksizlikler kontrol ediyorsa süreksizlik yüzeyi direk kesme deney verileri, c- kaya koşullan çok sık çatlaklı ise sağlam kaya numunesi laboratuar verisi ve GSI birlikte değerlendirilerek elde edilen sonuçlar, kaya ortamını en iyi şekilde yansıtmaktadır. Belirlenen bu ilkeler doğrultusunda masif kaya ve çok sık çatlaklı kaya ortamları için iki ömek çalışma yapıldı. Elde edilen parametreler zayıf kayalar için uluslararası düzeyde kabul görmüş limitler içinde kaldığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Zayıf kaya, masif kaya, kaya numunesi, kaya kütlesi vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the methods and the principles, that are used in order to find out the effective parameter determining the stability of slopes in weak rocks, is the aim of this thesis. According to this aim, internationally performed studies were investigated and then certain principles were defined. Rock environment behave uniformly due to joint, fracture, fault, weathering - deterioration and tectonic effects acting on it. Because of such reasons, the effective stability parameter which will be determined for the slopes containing that kind of rocks, should be determined while taking the geological history of the rock into account. Accordingly, properties of the discontinuities, their effect on stability and the place of rock in rock classification should be defined. Since the stability of slope depends on rock mass parameters, by utilizing especially compression tests on the intact samples of weak rock, discontinuity condition, weathering and deterioration rates; rock quality (Q), geomechanic (RMR) and geologic strength index (GSI) classifications should be done. Under the lights of obtained data, the slope whose effective stability parameter is being considered, is simulated and the conclusions obtained by using the following results are perfectly describing the rock environment. a- laboratory test results if the environment is composed of solid rock b- direct shear test results of discontinuity surface if the stability of rock environment is controlled by discontinuities c- laboratory data of intact rock sample together with GSI if the rock is highly fractured According to those principles, two sample studies were performed for solid rock and highly fractured rock environments. It has been noted that the gathered results are within the internationally accepted limits for weak rocks. Keywords. Weak rock, massive rock, rock sample, rock mass Vlll