Çelik hal yapılarında uygun kesit araştırılması
Research for the appopriate section in steel industrial structures
- Tez No: 106410
 - Danışmanlar: PROF. DR. A. ZAFER ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 373
Özet
Çelik yapılar konusunda hazırlanan Yüksek Lisans tezinde, aynı fiziksel ortamda bulunan ve aynı etkilere maruz kalan, dolu gövdeli ve kafes sistem olarak teşkil edilen iki sistemin özellikle ekonomikliği gözönünde bulundurularak karşılaştırılması yapılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmada, birinci ve ikinci bölümlerde sistemlere etkiyen yükler hesaplanmış ve bu yükler allında açıklığj ve yüksekliği değişen sistemlerin bilgisayar programı yardımıyla statik analizi yapılmıştır. Daha sonra sonuçlar standartlara göre çözümlenerek kesitler tayin edilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümün sonunda sistemlerin m2 ağırlıkları ve boya alanları tablolaştınlmıştır. Son bölümde bu tablolaştırılmış sonuçlar çeşitli yönleriyle irdelenmiş ve bazı tespitler yapılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
In this study prepared as a high level degree thesis about the steel constructions, two different structures,“full-filled carcass and the frame system”, supposed to be exposed in the same pyhsical effects and in the same pysical atmosphere are compared with each other in economical perspective. In the first and second section of the three-section-study, the loads on the structures are calculated one by one and the structures under these loads of which length and height are changing differently are calculated by the help of the computer programme. Then the results are calculated by using the standards in order to determine the elements. At the end of the second and third sections, the total weight of bars per meters square and painting areas are tabulated for every structure. On the other hand, in the fourth section, these tabulated results are analysed in detail to draw a definite conclusion. xni