Gazi Mağusa evlerindeki geleneksel mimari elemanların çevresel koşullar içinde değerlendirilmesi ve günümüz konut mimarisine yansıması
Evaluation of traditional architectural components of Gazi Magusa's houses according to the environmental conditions and reflection to today's house architecture
  1. Tez No: 106416
  2. Yazar: ÇİĞDEM BAHADIR SARIYEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Kıbns, kendi özgün kimliğini tarihsel süreç içinde çeşitli uygarlıklara ait kültürlerin üst üste tabakalaşması sonucunda oluşturmuştur. Kıbns'daki her kentin, 1974 Harekatı'na kadar kendine özgü bir kimliği varken, savaş sonrasında yaşanan bunalım ve sosyo ekonomik durumun yetersizliği, Kıbrıslı Türklerin kimlik bunalımına girmesine neden olmuştur. Halkın kimlik bunalımına girmesi ise çevreye kimlik kazandıran yapma çevrede, çarpık bir yapılaşmanın başlamasına neden olmuştur. Doğu Akdeniz'in liman kentlerinden biri olan ve tarihi zenginlikleri içinde barındıran Gazi Mağusa kentinde de, 1979 yılında K.K.T.C.'deki ilk üniversitenin kurulmasıyla, özellikle sur dışındaki bölgelerde çarpık yapılaşma ivme kazanmıştır. Gazi Mağusa'daki kentsel oluşumun sur dışındaki boş arazilerde gelişmesi, üniversitenin de kurulmasıyla, mimari açıdan kültürel kimlik kaygısı olmayan rant amaçlı apartmanların; devlet, özel sektör ve varlıklı kişilerin yatırımlarıyla oldukça artmasına neden olmuştur. Bu araştırma yapılırken, Gazi Mağusa kentinin tarihi değerlerinin ve birçok kültürlerin mimariye yansıyan üsluplarının senteziyle oluşmuş geleneksel mimarinin, tüm gerçekliğiyle incelenmesi ve yapma çevrenin yeniden şekillendirilip, Gazi Mağusa kenti öncülüğünde, Kuzey Kıbns'daki diğer kentlerin de özgün kimliklerine kavuşturulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada kavramsal bilgilerin yer aldığı birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümler, kaynak taraması yöntemiyle oluşturulmuştur. Beşinci bölümdeki bilgiler; çeşitli yorumlar, gözlemleme ve kaynak taraması yöntemi sonucunda okuyuculara aktarılmıştır. Altıncı bölümde ise anket çalışması yapılarak, Gazi Mağusa halkının yaşadıkları ve çevrelerindeki konutlar hakkındaki görüşleri öğrenilmiştir. Sonuç bölüntünde ise elde edilen bulgular ve anket sonuçlan, tezin amacı kapsamında yorumlanarak, bazı çözüm önerileri sunulmuştur. Bunlar; Gazi Mağusa'daki toplu konutlarla ve özel konutlarla ilgili sonuç ve öneriler, başlıkları altında iki bölümde incelenmişlerdir. Önerilen çözümler ise çeşitli plan ve mekan organizasyon şemalarıyla, okuyuculara aktanlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the historical procession, the island of Cyprus developed its own original hybrid identity which is the result of the layering of different civilisation's cultures. Each city in Cyprus has its own architectural identity before the 1974 Turkish Peace War. Structural framework that is one of the factors that gives the environment an identity, developed in Northern Cyprus disharmoniously without any architectural consideration after the war of 1974. Among the reasons for this, are the post-war depression, on the other hand the money earned in disproportion to the cultural level and actual work and negative effects of inflated property unearned incomes. Famagusta is a port city of Eastern Mediterranean where the first university of T.R.N.C. was established in 1979. After the establishment of Eastern Mediterranean University, structural framework has gained acceleration in outer zone of the city walls of Famagusta. Urban development at empty regions of Famagusta in outer zone of the city walls with establisment of the university, lots of apartment blocks with unearned income have been increased wihout any architectural value. These apartments in cement blocks built by the government as well as the private companies, are offered to many citizens who wish to benefit from the opportunity of becoming a house owner. This research is aiming to investigate the reflected styles of historical values and the formation of architectural styles which was formed the synthesis of traditional architecture of Famagusta and also this research is aiming to reshaping the physical built environment of Northern Cyprus with the inovator of city of Famagusta. In this research, chapter one, two, three and four which have theoretical information was formed by the method of written source information scanning. Information in the fifth chapter, were transferred to readers by the end of making interpretations, observations and written source of information scanning methods. In the sixth chapter, I took a poll with the community of Famagusta to learn their ideas about their and other houses around their built environment. Finally poll results and findings were interpretated and some solutions were suggested by the help of embrace of research aim. These suggestions were investigated under the titles of conclusions about the mass housing in Famagusta and about the private housing in Famagusta. At the end, these suggestions were transferred to readers by the presentation of different plans and bubble diagrams. XI