KKTC Lefkoşa-Gazi Mağosa bölgesi arazi kullanım haritalarının uydu görüntüsü yardımı ile hazırlanması
Preparation of land use map of the TRNC Lefkoşa-Gazi Mağosa region by using sateillite data
  1. Tez No: 95554
  2. Yazar: FİDAN FIRTINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
oz YÜKSEK LİSENS TEZİ KKTC LEFKOŞA-GAZI MAGOSA BÖLGESİ ARAZİ KULLANIM HARİTALARININ UYDU GÖRÜNTÜSÜ YARDIMI İLE HAZIRLANMASI Fidan FIRTINA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANADİLİM DALI Bu çalışmada 27.11.1995 tarihli SPOT ve 8.11.1996 tarihli İRS uydu verileri ile KKTC Lefkoşa-Gazi Mağusa arasındaki bölgeye ait 1/25.000 ölçekli topoğrafik haritalar kullanılarak 1/100.000 ölçekli arazi kullanım haritası hazırlanmıştır. Çalışılan bölge KKTC içinde düz ve düze yakın bir topografya olmasına rağmen suyun yetersizliğinden dolayı, genelinde kuru tarım yapılan arazilerden oluşmaktadır. Bu nedenle bölgede yoğun olarak da arpa tanmı yapılmakta ve verim düşen yağış miktarına bağlı olarak değişmektedir. Çalışılan alanda ayrıca Lefkoşa ve Gazi Mağosa olmak üzere iki büyük yerleşim birimi bulunmaktadır. Çalışma alanında, kuru tarım, sulu tarım, orman, ağaçlık, makilik, çalılık, zeytinlik, incirlik, nehir yatağı, çıplak kayalık arazi ve tanm dışı arazi olmak üzere on bir çeşit kullanım türü tesbiî edilmiştir. Toplam 123.179 ha olan çalışma alanında 44.340 ha ile kuru tanm alanları en geniş yayılım alanına sahiptir. Bunu sırasıyla 35.916 ha'la kuru tarım-sulu tanm kompleksi ve 9.352 ha'la yerleşim alanları izlemektedir. Anahtar Kelime : Uydu verileri, SPOT, İRS, Arazi Kullanım Haritası
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS PREPERATION OF LAND USE MAP OF THE TRNC LEFKOŞA-GAZİ MA?OSA REGION BY USING SATEILLITE DATA FTDAN FIRTINA DEPARTMENT OF SOIL SCIENCE, INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES, UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor Date Jury Prof.Dr.Suat ŞENOL 2000 Prof.Dr. URAL DİNÇ Doç.Dr. Vedat PEŞTEMALCİ In this study SPOT data dated 27.11.1995, IRS data dated 8.11.1996 and 1/25.000 scaled topographic maps which belong Lefkoşa-Gazi Magosa region of Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) were used to prepare 1/100.000 scaled Land use map. The study area has smooth and nearly smooth topography. In spite of that, this area is not used for irigated agriculture because of inadequate water supply. The most widespread land use is barley production under rain fed condition, where productivity depends on rainfall. In the study area, there are two big settlements called Lefkoşa and Gazi Mağosa In the study area eleven types of land use have been found such as; rainfed agriculture, irrigated agriculture-rainfed agriculture complex, planted forest, burshwood land, maquis scrub, olive orchard, fig orchards, riverbeds, bare rocky land and other unused land. According to this research, the region of Lefkoşa-Gazi Mağusa covers totally 123.179 hectare. Rainfed areas covers the largest part with 44.340 hectare and rainfed-irrigated area complex and settlement areas follow rainfed area in order. Key Words : Satellite data, SPOT, IRS, Land Use Map. II