Renkli kızılötesi hava fotoğraflarının yorumlanmasında iş etüdü
Time analysis of photo interpretation in the infrared colour air photograph
  1. Tez No: 106504
  2. Yazar: ASUMAN İLKAY ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KAPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı renkli kızılötesi hava fotoğraflarının yorumlanması işlemlerine ilişkin standart zamanların belirlenmesidir. Çalışma sırasında Orman Harita ve Fotogrametri Müdürlüğü Yorumlama Başmühendisliğinde bir zaman etüdü yapılmıştır. Hava fotoğraflarının yorumlanması işlemleri altı öğeye ayrılmıştır. Her bir öğe için standart zamanlar oluşturulmaya çalışılmıştır. Yan efektif ve alt-üst efektif için standart zamanlar, diğerleri için ortalama zamanlar hesaplanmıştır. Bir fotoğrafın yorumlanması için gereken süre; 10 ay deneyim için 28 dakika, 15- 31 ay deneyim için 18 dakika ve 33 ay deneyim için 16 dakika bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Time Analyses of Photo Interpretation In The Infrared Colour Air Photograph The purpose of this study was to determine the standard times of photo interpretation in the infrared colour air photograph. The time analyses was done in the Forest Mapping and Photogrammetry Directorate, photo-interpretation operations of infrared colour air photographs were separated six element. Standart times were studied to calculate for each one element. Standart times was calculated for side effective and upside-underside effective. Arithmetic mean was calculated other element. Necessary times for interpretation one air photograph were calculated 28 minute for 10 month experience, 18 minute for 15-31 month experience and 16 minute for 33 month experience.