Etibank-Elazığ (Güleman) şark kromları işletmesi kef konsantratörünün iyileştirme çalışmaları
- Tez No: 57201
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada, stratejik öneme sahip kromit cevherinin genel özelleri, madencilik faaliyetleri, üretimi, rezerv durumları ve fiatı hakkında bilgiler sunulmuştur. Etibank'a başlı Elazığ Şarkkromları isletmesi Kef Konsantretör 'ünde, kromit cevherinin optimal koşullarda değerlendirilmesi amacıyla, tesis bazında uzun süreli inceleme yapılarak, daha sonra deneysel çalışmalara geçilmiştir. Tesiste, II. Reichert konisi ön konsantresi, I. grup sallantılı masalara beslenmekte iken, tenor ve verim düşüklüğü nedeniyle sınıflandırıcı olarak, II. Reichert konisi ve I. grup sallantılı masalar arasına bir hidrosizer konulmasının gerekliliği kanaatine varılmıştır. Bu amaçla, II. Reichert konisi ön konsantresi bir hidrosizer vasıtası ile Uç grupta sınıflandırılarak her fraksiyon ayrı ayrı I. grup sallantılı masalara beslenmiş ve yapılan bu değişikle, sonuçta tesis bazında gözle görülebilir özellikte tenor ve verim artışları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, strategically important chromite together with its ore reserves and statistical mining operational costs are given. ore properties information oTT Long term investigation study is carried out at full scale in concentrator plant (Kef) which is a subsidary of Etibank Sark- kromlan A. 8., and later studies have been conducted in labora tory scale. The object of this study was enrichment of chromite ore at optimum conditions. In the plant, while II. Reichert cone was a designed preconcen- trator feeding shaking tables as a I. group, its thought to use a hidrosizer as a result of lower efficiency and grade obtained, (a hydrosizer is required between shaking tables and II. Reic hert cones). As a result of this changes at full scale, efficiency and grade is improved considerably in the plant. For this reason, a hydro sizer connected to preconcentrator II. Reichert cones which se- perately feeds to shaking tables in three classifying groups.