Kromatografik ve spektroskopik yöntemlerle yasadışı eroinlerin değerlendirilmesi
Evaluation of illicit heroin samples by chromatographic and spectroscopic methods
- Tez No: 106527
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
vıı ÖZET Diyarbakır Kriminal Polis laboratuvanna 1999-2000 yıllarında Güneydoğu Anadolu bölgesinde polis tarafından yakalanarak intikal ettirilen eroin örneklerinden 44 adet örneğin, 4 ana grupta (bej, açık kahverengi, kahverengi ve koyu kahverengi) renk tasnifleri, nitel ve nicel analizleri yapılmıştır. Eroin örneklerinin nitel belirlemesinde kimyasal reaktiflerle renk testleri, ince tabaka kromatografisi ve infrared spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır. GC-MS yöntemi ile eroin örneklerinde; morfin, diasetil morfin, papaverin ve noskapin nicel olarak belirlenmiştir. Bu yöntemde, HP5 (30 m, 0.32 mm iç çaplı, 0.25 \ım film kalınlığı) kapiler kolon ve programlı firm sıcaklık kullanılmıştır. Morfin, 3 adet ön; ekte tespit edilmiş ve % 1.4, 1.6 ve 6.2 ihtiva ettiği bulunmuştur. Diasetil morfin miktarlarının % 10 ile % 65 arasında, papaverin miktarlarının % 0.5 ile % 3.5 arasında, noskapin miktarlarının ise % 4 ile % 70 arasında oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca, eroin örnekleri mikro dalga fırında çözünürleştirilerek, elektrotermal atomik absorpsiyon spektrometresi ile Cd ve Pb, indüktif eşleşmiş plazma kaynaklı atomik emisyon spektrometresi ile ise Al, Ba, Ca, Cu, Fe, Mg, Ma ve Zn'nun nicel analizleri yapılmıştır. Örneklerde, en yüksek kalsiyum miktarmın 4045-14200 fig g“1 aralığında olduğu görülmüştür. Demir, alüminyum ve çinko miktarlarının da 120-1465 \ig g”1, 25-2150 u,g g“1 ve 16-210 jıg g”1 seviyede yüksek olduğu bulunmuştur. Kadmiyum ve kurşun miktarları 0.05-3 u,g g“1 ve 0.01-0.15 |0.g g”1 aralığında en düşük düzeyde çıkmıştır. Baryum, bakır, magnezyum ve mangan miktarları ise sırası ile 2-28 ug g“1, 2-45 ug g~\ 90-876 ug g”1 ve 3-17 (ig g"1 dır.
Özet (Çeviri)
vııı ABSTRACT Classification according to colours (beige, light brown, brown and dark brown), qualitative and quantitative analysis of 44 illicit samples confiscated by the Turkish Police in Diyarbakır (Southeast Anatolia) in the period during 1999 and 2000 years were performed. Colour test using chemical reagents, thin layer chromatography and infrared spectroscopy methods were used for qualitative analysis of illicit samples. Morphine, diacetylmorphine, papaverine and noscapine in illicit heroin samples were determined quantitatively using gas chromatography coupled to mass spectrometry after separation on a 30-m capillary HP 5 MS column (30m x 0.32 mm inner diameter, 0.25 um film thickness). Morphine content, 1.4 %, 1.6 % ve 6.2 %, was detected in only uiree in illicit samples. Concentrations of diacetyimorphine, papaverine and noscapine were seen in the rate of 10-65 %, 0.5-3.5 % and 4-70 %, respectively. Also, illicit heroin samples were digested in nitric acid using microwave oven and were quantified by electrotermal atomic absorption spectrometry (Cd and Pb) and inductively coupled plasma atomic emission spectrometry (Al, Ba, Ca, Cu, Fe, Mg, Mn and Zn). The most abundant element was calcium, 4045-14200 ug g“1. Iron (120-1465 fig g”1), aluminum (25-2150 |ig g“1) and zinc (16-210 |ig g_1) were found at moderately high levels. Cadmium and lead concentrations were at lowest measured levels (0.01-0.15 ug Cd g”1 and 0.05-3 fig Pb g“1). The amounts of magnesium, mangan, barium and copper were in the range of 90-876 u,g g”1, 3-17 fig g“1, 2-28 ug g”1 and 2-45 lig g"1, respectively.