Heteropoli asitlerin katalitik etkilerinin mikrodalga koşullarında araştırılması
Investigation of catalytic effects of heteropoly acids (HPAs) under microwave conditions
  1. Tez No: 106533
  2. Yazar: GÜLŞEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN GÜMGÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
VII Özet Mikrodalga enerjisi kullanılarak heteropoli asitlerin katalitik etkileri, bazı reaksiyonlar üzerinde incelendi. Klasik yöntemle heteropoli asit katalizörlüğünde çok uzun sürede oluşan ve özellikle enerji gerektiren reaksiyonlar mikrodalga ile çok kısa sürede gerçekleştirildi. Mikrodalga enerjisi ve heteropoli asit kullanılarak farklı ester, dibenzüeter, stilben polimeri ve aldoksim reaksiyonları gerçekleştirildi. Tepkimelerin dönüşümleri klasik yöntem ile hemen hemen aynı olup, reaksiyon sürelerinin oldukça kısaldığı tespit edildi. Bu tepkimeler; mikrodalga koşulları, katalizör cinsi, katalizör miktarı ve girdi derişimine bağlı olarak optimize edildi. Dönüşüm oranlan gaz kromatografisi tekniği ile belirlendi. Sentezlenen bileşikler; kırılma indisleri, kaynama noktalan, İR, *H NMR ve 13C NMR spektrumlan alınarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
VIII Summary Catalytic effect of hetereopoly acids (HP As) were examined in some reactions by using microwave energy. The reactions, which were carried out using microwave technique in the presence of HP As, take shorter reaction time than that of conventional heating method. Various esters, aldoxime, dibenzylether and polymeric stilbene were synthesised in the presence of HPAs as a catalyst by using microwave energy. Conversion rates of the reactions in which microwave technique was used found to be similar to the conventional method. Reaction conditions were optimised by depending on microwave conditions, type and amount of catalyst used and the concentration of the starting material. Conversion rates were determined by gas chromatography. All products were characterised by IR, ]H NMR,,3C NMR, refractive index and boiling points.