Enerji iletim sistemlerinde otomatik tekrar kapamanın geçici rejim kararlılığına etkisi
The Effect of automatic reclosing on transient stability in energy transmitting systems
  1. Tez No: 106537
  2. Yazar: MUSTAFA NALBANTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİR RÜSTEMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Enerji iletim sistemlerinin önemi enerji ihtiyacı ile artış göstermektedir. Özellikle ülkemizde büyük oranda enerjinin üretildiği bölgeler ile büyük tüketim merkezleri arasında uzak mesafeler bulunması bu önemi artırmaktadır. Enerji iletim sistemlerinin sürekli ve kaliteli enerji vermesi istenir. Bu isteği karşılamak için sistemin olası değişikliklere karşı göstereceği davranışların analiz edilerek gerekli tedbirlerin alınmasına ve kararlılığın iyileştirilmesine çalışılmalıdır. Enerji iletim sistemin analizi için sisteme ilişkin salınım denklemlerinin elde edilmesi ve bu denklemler yardımı ile muhtemel olan arıza incelemesi gerçekleştirilmiştir. Salınım denklemleri non-lineer olduğundan bilgisayar yardımı ile çözülmüştür. Ayrıca Matlab 'da 4 tür arızanın analizini ve otomatik tekrar kapama durum analizini simule eden bir program geliştirilmiştir. Bu program ile Elbistan-Gölbaşı enerji iletim sisteminin analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The value of the power transmission system gets more important with the increasing necessity of energy. Because of the big distance between power plant and loads, energy transmission is particularly important in our country. It is expected that energy transmission system is stable for quality energy. For this aim, transmission systems should be analysed for different fault condition to get better stability. System oscillation equations are firstly obtained and then probable fault condition is examined for power transmission system. Computer is used for solutions because oscillation equations are non-linear addition, a program is developed for analysing four different short of fault conditions and automatic reclosing position by Matlab. Elbistan-Gölbaşı power transmission system is analysed by this program. ^3XfA*m^f©W B«ElKE^