Bankacılıkta risk kavramı ve denetim
Concept of risk in banking and supervision
- Tez No: 106602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN MASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bankalar açısından risk, planlanan ve arzu edilen başarının gerçekleşmemesini ifade etmektedir. Kar maksimizasyonu amacını güden işletmeler olan bankaların bu amaçlarında meydana gelebilecek sapmalar risk unsurunu ortaya çıkarmakta ve riskin bankacılıkta önlenemeyen ve giderilemeyen bir faktör olarak ele alınmasını zorunlu hale getirmektedir. Denetim görevi, bankaların emniyetli ve sağlam bir şekilde faaliyet göstermelerini ve işlerinin gerektirdiği riskleri karşılayabilecek miktarda sermaye ve rezerv tutmalarını sağlama fonksiyonudur. Güçlü ve etkili bankacılık denetimi, kamunun yerine getirmesi gerekli kamusal bir faydadır. Bu çalışmada; bankacılık sisteminin denetiminde, hazırlanmış olan uluslararası denetim standartları sıralanmış ve Türk bankacılık sisteminin bu standartlara uyumu konusu incelenmiştir. Ayrıca çalışmanın sonunda gerçekleştirilen anket çalışmasıyla Türk banka yöneticilerin Türkiye'de yaşanan bankacılık krizine ve bankaların denetimine ilişkin görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Risk, for banks, means non-realization of planned and desired success. Diversions of banks from their target of profit maximisation bring about the element of risk. This fact forces us to take risk as a factor which can neither be eliminated nor avoided. Supervision task is the function of ensuring the banks to operate in a sound and safe manner and to make sure that they maintain an adequate level of capital and reserves to meet the risk involved in their business. Effective and powerfull banking supervision is a public benefit which must be fulfilled by the public authorities. In this study, the concept of bank and risk is thouroghly investigated and then international standarts (“Core Principles for Banking Supervision”) of Bank for International Settlements' Basel Committee - for supervision are enumerated. Finally fittness of Turkish Banking regulations to these International Standarts is analysed item by item. Furthermore, at the end of this study an inqury among bank managers and internal auditors has been conducted in an edeavor to understand their view about banking crises and banking supervision in Turkey. X