Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları bir örnek ülke Federal Almanya
  1. Tez No: 106625
  2. Yazar: MELTEM SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA BAĞRIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
öz Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri, içerisinde bulundukları siyasi ortamlar, uygulamakta oldukları ekonomik ve mali politikalar kadar, vergi politikaları da sermayenin uluslararası hareketinde önemli rol oynamaktadır. Türkiye'nin yabancı sermayeyi ülkeye çekebilmesi için, ekonomik ve ticari ilişkilerinin yoğun olduğu ülkeler ile çifte vergilendirme anlaşmaları yapması zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Yapılmakta olan bu anlaşmalar, hem ülkeye en uygun şartlarda yabancı sermaye girişini hızlandırmakta, çifte vergilendirmeyi önlemekte, hem de yurt dışında yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılar için çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Ülkemizin imzalamış olduğu çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarından bir tanesi de“Türkiye Cumhuriyeti ile Federal Almanya Cumhuriyeti Arasında Gelir ve Servet Üzerinden Alman Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması”dır. Tezimizde, Türk Vergi Sistemi ve Anlaşma'nın Türk Vergi Sistemine etkileri irdelenmekte ve uygulama örnekleri verilmektedir. Anlaşma' da çifte vergilendirme, istisna, mahsup veya korumalı mahsup yoluyla önlenmeye çalışılmıştır. Almanya mukimi kişi ve kuruluşlarca, Türkiye'de elde edilen ve Anlaşma gereğince Türkiye'de de vergilendirilebilen kazançlar ile gelirin elde edildiği tarih itibariyle vergilendirme yetkisindeki belirsizlik nedeniyle Türkiye'de vergilendirilmesi gereken kazançlar, öncelikle Türkiye'de vergilendirilmekte, daha sonra bu suretle tahsil edilen vergilerin vergilendirme sınırını asan kısımları ilgililerine iade edilmektedir. Uygulamada en sık karşılaşılan sorunlar olan, işyeri kavramının Anlaşma kapsamında değerlendirilmesi, 183 gün sorunu ve iade prosedürü irdelenmeye çalışılmıştır. Anlaşma, günümüz Türk vergi mevzuatına uygun ve günün ihtiyaçlarına cevap verecek özelliklere sahiptir. Uygulamada karşılaşılan sorunlar, Maliye Bakanlığı ve yetkilendirdiği birimlerce çözüme kavuşturulmakta ve iki ülke arasında çifte vergilendirme önlenmektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Along with the concepts as developmental progress, political situation, and economical and financial policies, tax policies of countries also play a major role in the international movements of capital. In order for Turkey to attract foreign investment, double taxation agreements to be done with those countries in intense economical and commercial relationships appear to be mandatory. These agreements speed up the process of foreign investment inflow at the best possible conditions into the country, prevent double taxation, and at the same time creates various opportunities for those Turkish investors willing to invest abroad. One of such agreements signed by our country is“ the agreement to prevent double taxation on taxes received on income and wealth, signed between the Republic of Turkey and the Republic of Federal Germany”. In our thesis, the effect of Turkish Tax System and Agreement on Turkish Tax System is analysed and related examples are given. In the Agreement, the double taxation is aimed to be prevented through exceptions, deductions and preventive deductions. Due to the uncertainty of tax implementation at the date of accrual of revenues and income gained by individuals and institutions registered in Germany and taxable in Turkey with respect to the Agreement, following the initial tax payment made in Turkey, that portion of the total paid tax exceeding the limit of taxation is reimbursed by the related parties. We have hereby tried to examine the work place concept to be evaluated within the frame of the Agreement, the 183 days conflict, and the reimbursement procedures which are the most frequent conflicts of application. The Agreement is up to date with the current Turkish tax legislation and the content is furnished sufficiently to answer today's demands. The application conflicts are being resolved by the Ministry of Finance and its authorized units, thus enabling prevention of double taxation between the two countries.