Diğer Ümit Özsoy'u aramak
Seeking the other Ümit Özsoy
  1. Tez No: 106725
  2. Yazar: ÜMİT ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Toplam 1,5 yıllık bir süreyi kapsamış olan araştırma, çekim ve kurgu işlemlerinin sonunda ortaya çıkan 25 dakikalık video formatındaki filmim, aynı isim ve soyadımdaki kişilerin aranmasını ve onlarla görüşülmesini içermektedir. Filmin sonunda yer alan sahne bir filmin asla başlayamayacağını ve dolayısıyla bitemeyeceğini göstermektedir. Gerçek kişilere ve mekanlara dayalı filmsel zaman, filmsel kişi ve mekanlara dayalı yaşamla yer değiştirmeye zorunlu bırakılmıştır. Belgesel, kurmaca ve deneysel türlerini birbirlerinden ayırmanın gittikçe zorlaştığı günümüzde, seyirci maruz kaldığı görüntü ve bilgi kirliliğine belirsiz bir tepki vermektedir. Farkına varılmadan yaşanan bu belirsiz ölümlerin gerçekliği şüphe altındadır. -III-
Özet (Çeviri)
SUMMARY After 1,5 years search, shoot, and edit, may 25 minute video formated film is composed of searching people who has the same name and family name of mine and also interviewing with them all.The end of the film implies that a film never starts and thus never ends. Filmed time based on real actors and spaces is forced to exchange with life based on filmed character and filmed time. Nowadays, viewers react indefinetly against visual (and intellectual pollution, when it is getting almost impossible to discriminate between documentary, fictitios and experimental. İt is suspicious that these deaths surviving unsignificantly are real or not. -IV-