Çocukluk kanserlerinin aile ve çocuk üzerindeki etkileri
The Effects of childhood cancer on the child and the family
- Tez No: 106729
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın kısa bir özeti, araştırma sonucunda varılan yargılar ve bunlara bağlı öneriler sunulmuştur. ÖZET Bu araştırma 6-12 yaşlan arasındaki kanser hastası çocuklar ve ailelerinin hastalığa ilişkin psikolojik tepkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 1999-2000 öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modeline uygun yapılan araştırmanın evrenini kanser hastalığına yakalanan 6-12 yaş grubundaki çocuklar ve aileleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi İstanbul'daki bazı üniversite, devlet, SSK ve vakıf hastanelerinde yatan çocukluk kanserlerine yakalanmış hasta çocuk ve aileleri üzerinde yapılmıştır. Örneklem grubunu yeni hastalık teşhisi konmuş hasta çocuk ve ailesine ilk yaüş dönemi ve hastalık teşhisi konduktan altı ay sonra olmak üzerinde toplam iki kez uygulama yapılmıştır. Toplam 50 hastanın hastalık öncesi ve hastalık sonrasına dair uygulama yapıldığı için 100 kişilik veri değerlendirmeye tabii tutulmuştur. Araştırmada çocuklarla ilgili bilgileri“Çocukların Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği”ve aile yapısına ilişkin bilgileri“Aile Değerlendirme Ölçeği”ve aile ve çocuğa ilişkin demografik bilgileri“Aile Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Verilerin toplanmasından sonra istatistiksel çözümlemeler yapılmıştır. Verilerin analizleri SPSS kullanılarak yapılmıştır. Öncelikle“Çocukların Davranışlarını Değerlendirme Ölçeğinden”elde edilen ham puanlar hesaplanmıştır. Kız ve erkek gruplarının her birine ait“yeterlilik alanları”,“sorun davranışlar”ve“toplam problem puanlan”ile değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek üzere varyans analizi (ANOVA) Icullanılmıştır. Post-hoc karşılaştırmalar Scheffe yöntemiyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This project has been done in order to determine the psychological reactions of the 6-12 aged children whom are the cancer patients and their families towards this illness. The project has been done in 1999-2000. According to the relationship search minutly model the sample of this project is formed the 6-12 aged children who are cancer and their families. The sample has been got some of the university, state, SSK and wakf hospitals in Istanbul. The application has been done to the patients and their families whose illness is diagnosed recently at the beginning of the treatment and after 6 months. Because the application was done before and after the treatment of SO patients, 100 data is analysed. In order to measure the knowledge about the children“Çocukların Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği”, the knowledge about fâmiliy structure“Aile Değerlendirme ölçeği”and the knowledge about familiy and the child“aile bilgi formu”was used. After gathering data istatistical analysis was done by using SPSS. First of all the scores that was got from“Çocukların Davranışlarını Değerlendirme ölçeği”was calculated. ANOVA was used in order to determine the relationship between“efficiency area”,“promlematic behaviours”and“total problem scores”that belangs to every girl and boy groups and the variables. Scheffe was used for post-hoc comparisons.