Ergenlerde kaygı ile benlik saygısı arasındaki ilişki
The Relationship between anxiety and self esteem in adolescents
- Tez No: 106747
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
11 Özet Bu çalışmada, farklı sosyo-ekonomik düzeyde yer alan 12, 13 ve 14 yaşındaki örgün eğitim kurumlarında okuyan ergenlerin kaygı düzeyi ve benlik saygısı düzeyi arasındaki ilişkinin yaşa, cinsiyete, anne-baba birlikte ya da ayn oluşuna, anne ya da babanın kaybına, sosyo ekonomik duruma göre farklılaşıp farklılaşmadığı ilişkisel olarak incelenmiştir. Araştırmanın evreni 12-14 yaş arasında örgün eğitim kurumlarında karma öğrenim gören ergenler oluşturmaktadır. Adı geçen evrenden sosyo-ekonomik düzey değişkeni temel alınarak, tesadüfi küme örneklemi yöntemi ile üst sosyo-ekonomik düzeyi temsilen Acıbadem Özel Doğuş İlköğretim Okulu, alt sosyo-ekonomik düzeyi temsilen Sarıgazi Hüseyin Tolgacan Sipahi İlköğretim Okulu seçilmiştir. Seçilen okulların 6. 7 ve 8. sınıfındaki tüm öğrenciler araştırmanın örnekiemini oluşturmuştur. Araştırma örneklemi, 600'ü alt sosyo-ekonomik düzeyden, 831 'i üst sosyo-ekonomik düzeyden olmak üzere toplam 1431 öğrenciden oluşmuştur. Ömeklem grubunu oluşturan öğrencilere 2000-2001 eğiti m- öğretim yılı Kasım ayı içinde kaygı düzeylerini ölçmek üzere Spielberger Durumluk/Süreksiz-Sürekli Kaygı Envanteri ve benlik saygılarını ölçmek üzere Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri uygulanmıştır.Ill Öğrencilerin sahip oiduklan kimlik özellikleri açısından durumluk- sürekli kaygı ve benlik saygısının farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek üzere istatistiksel açıdan bağımsız (ilişkisiz) grup“t”testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çift yönlü varyans analizi (MANOVA) teknikleri kullanılmıştır. Bir ve iki boyutlu varyans analizleri sonunda f değeri anlamlı çıktığında, ikili grupların farklılıklarının belirlenmesinde LSD testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre ergenlerin benlik saygısı düzeyleri ile sürekli kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre ergenlerin durumluk kaygı düzeyleri erkek ergenler aleyhine farklılaşmaktadır. Ergenlerin yaşları yükseldikçe durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri düşmekte, babanın vefatı sürekli kaygıyı arttırmaktadır. Alt sosyo-ekonomik düzeydeki kız ve erkek ergenlerin sürekli kaygı düzeyleri değişmezken, üst sosyo ekonomik düzeydeki kız ve erkek ergenlerin sürekli kaygı puanları kız ergenler aleyhine değişmektedir. Ergenlerin sosyo-ekonomik düzeyleri arttıkça durumluk kaygı düzeyleri düşmektedir. Ergenlerin sosyo ekonomik düzeyleri arttıkça benlik saygısı düzeyleri de artmaktadır. Benlik saygısı düzeyi, üst sosyo-ekonomik düzeye sahip kız ve erkek ergenler arasında farklılaşmazken, alt sosyo-ekonomik düzeye sahip erkek ergenlerde kızlara oranla yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Abstract İn this study, whether the relation in between level of anxiety and the level of self-esteem of the adolescents educating in normal (day-active) schools having ages ranging 12,13 and 14 years old and being in a variety of socio-economic status differs with respect to the age, sexuality, marriage status and the loss of family members has been inter-relationally investigated. The investigation has been realized in a sample population of the adolescents having 12 to 14 years old educating in normal ( day) schools where female and male students were atteding. From the mentioned population, by taking the variable of the socio-economic and the other from low socio-economic level have been selected using random sampling method. Students from sixth, seventh and eigth classes schools have been sample space of the study. The population of the investigation consisted of 1431 students, among whom 600 were from low level and 831 from high level socio economic status. İn order to measure the level of anxiety, the“Spielberger STAI Inventory”and to measure the self-esteem,“Coopersmith Self-Esteem Inventory”have been adopted to the students constituting the sample population in the month of November of 2000-2001 Education Term.In order to determine the variety of continous a-trait and self- esteem of the students with respect to their identities, statistically independent t-test and one-tail variance analysis (ANOVA) and two-tail variance analysis (MANOVA) techniques have been applied. When the f vafue has been found as meaningful at the end of one and two dimensional variance anaysis, the LSD test has been applied to determine the- differences in mutual groups. According to the frndings, a meaninfui relation has been obtained in between self-esteem level and a-trait level of adolescents. A-stait level of adolescents have been differed with respect to sexual status. When the ages are increased, a-state and a-trait levels of adolescents are" being decreased arrd the status of dead father is causing the a-trait levebbeeome high. Wffen the a-trait status of female and male students from low level socio-economic doesn't change, it is observed that the high leyel socio-economic status of adolescents are increase^, tf-'sfafte levels tend to drop. It is also obtained that the level of self-esteem are increased when the |evel of socio-economic status of adolescents-ace*, increased. When the self-esteem doesn't differ at high levef of socio economic male and female students, it has been found higfe-at the-reate. students of low level socio-economic status with respeetr to the females.