Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde öz-şefkat, psikolojik iyi oluş ve benlik saygısı ilişkisinin araştırılması
Investigating the relationship between self-compassion, psychological well-being, and self-esteem in children and adolescents with attention-deficit/hyperactivity disorder
- Tez No: 949297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE TUĞBA BAHADIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı, 10-17 yaş aralığındaki Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanılı çocuk ve ergenlerde öz-şefkat, psikolojik iyi oluş ve benlik saygısı özelliklerini, aynı yaş grubundaki sağlıklı çocuk ve ergenlerle karşılaştırmak ve DEHB tanılı çocuk ve ergenlerde öz-şefkat, benlik saygısı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'nde ilk kez DEHB tanısı almış veya DEHB tanısı olup en az son 3 aydır ilaç tedavisi almayan 10-17 yaş aralığındaki 100 çocuk ve ergenle, sağlıklı 10-17 yaş aralığındaki 100 çocuk ve ergenle karşılaştırılmıştır. Olgular Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu- Türkçe Uyarlaması ve WISC-R iki alt testi ile değerlendirilmeye alınmıştır. Çocuklardan), Öz-Anlayış-Genç Ölçeği'ni, Piers-Harris Çocuklar İçin Öz Kavram Ölçeği'ni (PHÇÖKÖ), Stirling Çocuklar İçin Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği'ni (SÇDPİOÖ), Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği'ni (ÇDÖ), ebeveynlerinden Conner's Anababa Derecelendirme Ölçeği'ni (CADÖ), SNAP-IV DEHB belirti değerlendirme anketini, Güçler ve Güçlükler Anketi'ni (GGA) doldurmaları istenmiştir. Bulgular: DEHB tanısı olan çocuk ve ergenlerde Öz-Anlayış-Genç Ölçeğine göre Öz-Anlayış toplam puanı ve öz-nezaket, paylaşımların bilincinde olma ve bilinçli farkındalık alt boyut puanları kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır. DEHB tanısı alan çocuk ve ergenlerde PHÇÖKÖ toplam puanı, popülarite, mutluluk, kaygı, davranış, fiziksel görünüm ve zihinsel durum alt ölçek puanları kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. SÇDPİOÖ puanı DEHB grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak düşük bulunmuştur. DEHB grubunda SÇDPİOÖ toplam puanı kızlarda erkeklere göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur. DEHB grubunda psikolojik iyi oluş, benlik saygısı ve öz-şefkat parametreleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. SÇDPİÖÖ toplam puanı, Öz- Anlayış Genç Ölçeği toplam puanı (r=0,548) ve öz-nezaket alt boyutu (r=0,513) ile iv orta düzeyde; PHÇÖKÖ toplam (r=0,664) ve mutluluk (r=0,657) alt ölçek puanları ile güçlü düzeyde; fiziksel görünüm (r=0,579), popülarite (r=0,494), davranış (r=0,461) ve zihinsel durum (r=0,440) alt ölçek puanları ile ise orta düzeyde pozitif korelasyon göstermiştir. PHÇÖKÖ toplam puanı, Öz-Anlayış Genç Ölçeği toplam puanı ile güçlü düzeyde (r=0,636); öz-nezaket ile orta düzeyde pozitif (r=0,494); özyargılama (r=-0,565), izolasyon (r=-0,443) ve aşırı özdeşleşme (r=-0,531) alt boyutları ile orta düzeyde negatif korelasyon göstermektedir. Ayrıca PHÇÖKÖ mutluluk alt ölçeği Öz-Anlayış toplam puanı ile güçlü düzeyde (r=0,629); kaygı (r=0,510), davranış (r=0,473) ve fiziksel görünüm (r=0,480) alt ölçekleri ile ise orta düzeyde pozitif korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to compare self-compassion, psychological wellbeing, and self-esteem characteristics in children aged 10-17 with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) to those of healthy children and adolescents in the same age group, and to investigate the relationship between self-compassion, selfesteem, and psychological well-being in children with ADHD. Materials and Methods: A total of 100 children and adolescent aged between 10-17 years who were either newly diagnosed with ADHD or had an ADHD diagnosis and had not received medication for at least three months were compared with 100 healthy children and adolescent in the same age group at Marmara University Pendik Training and Research Hospital Child and Adolescent Psychiatry Clinic. Cases were evaluated using Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version, DSM-5 -Turkish Adaptation (K-SADS-PLDSM- 5-T) and the two subtests of the WISC-R. Children were asked to complete, the Self-Compassion Scale for Youth (SCS-Y), the Stirling Children's Well-being Scale (SCWBS), the Piers-Harris Children's Self-Concept Scale (PHCSCS) and the Children's Depression Inventory (CDI). Parents were asked to complete the Conners Parent Rating Scale (CPRS), the SNAP-IV ADHD Symptom Checklist, and the Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ). Results: Self-compassion in children and adolescents with ADHD was found to be significantly lower compared to the healthy control group. According to SCS-Y, the total self-compassion score and the sub-dimension scores of self-kindness, common humanity and mindfulness were significantly lower in the ADHD group than in the control group. Self-esteem in children with ADHD was also significantly lower compared to the control group. In the ADHD group, the PHCSCS total score and subscale scores of popularity, happiness, freedom from anxiety, behavior, physical appearance, and intellectual status were significantly lower than in the control group. Psychological well-being was found to be significantly lower in children with ADHD compared to the control group, as indicated by the significantly lower SCWBS total score in the ADHD group. Among children with ADHD, the total score of the SCSvi Y was significantly lower in girls than in boys. In the ADHD group, the PHCSCS total score, freedom from anxiety, and behavior subscale scores were significantly lower in girls than in boys, as was the SCWBS total score. In the ADHD group, significant associations were observed between psychological well-being (SCWBS), self-esteem (PHCSCS), and self-compassion. SCWBS total score showed a moderate positive correlation with the total score of the Self-Compassion Scale for Youth (SCS-Y; r=0.548) and its self-kindness subscale (r=0.513), a strong positive correlation with PHCSCS total score (r=0.664) and happiness subscale (r=0.657), and moderate positive correlations with the physical appearance (r=0.579), popularity (r=0.494), behavior (r=0.461), and intellectual status (r=0.440) subscales of the PHCSCS. The PHCSCS total score was strongly correlated with the SCS-Y total score (r=0.636), and moderately correlated with the self-kindness subscale (r=0.494). It also showed moderate negative correlations with the self-judgment (r=- 0.565), isolation (r=-0.443), and over-identification (r=-0.531) subscales of the SCSY. Additionally, the happiness subscale of the PHCSCS was strongly correlated with the SCS-Y total score (r=0.629), while the freedom from anxiety (r=0.510), behavior (r=0.473), and physical appearance (r=0.480) subscales of the PHCSCS showed moderate positive correlations with the SCS-Y total score.