Lise öğrencilerinde benlik saygısı, mükemmeliyetçilik, anne baba tutumları, kaygı ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship among self-esteem, perfectionism, parental attitudes, depression, and anxiety levels of high school students
- Tez No: 648806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, ergenlerde benlik saygısı, mükemmeliyetçilik, anne baba tutumları, kaygı ve depresyon arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma, Bakırköy ilinde lise öğrenimi gören 302 öğrenci ile yürütülmüştür. Öğrencilere, Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Anne-Baba Tutum Ölçeği, Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, cinsiyet, sınıf, kardeş sayısı, doğum sırası ve ebeveyn eğitim düzeyi değişkenleri açısından algılanan ebeveyn tutumları, kaygı, depresyon ve benlik saygısı puanları anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişki incelendiğinde kaygı, depresyon ve mükemmeliyetçilik alt boyutlarının algılanan ebeveyn tutumlarıyla ilişkili olduğu bulunmuştur. Mükemmeliyetçilik alt boyutlarının yordayıcıları incelendiğinde, kendine yönelik mükemmeliyetçilik alt boyutunun öğrencilerin kaygı düzeyi ve algılanan koruyucu-istekçi ebeveyn tutumu tarafından pozitif yönlü; algılanan demokratik ebeveyn tutumuyla negatif yönlü ve anlamlı düzeyde yordandığı tespit edilmiştir. Sosyal kaynaklı mükemmeliyetçilik alt boyutu ise öğrencilerin kaygı ve algılanan koruyucu-istekçi ebeveyn tutumu tarafından pozitif yönlü ve anlamlı düzeyde yordandığı saptanmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların, ergenlere yönelik sağlanacak ve psikososyal gelişimi destekleyecek eğitim ve müdahale çalışmalarına katkı sağlayabileceği ve bu konuya ilişkin ileri çalışmaların yürütülebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between self-esteem, perfectionism, parental attitudes, anxiety and depression in adolescents. The study was conducted with 302 high school students in Bakırköy. Personal Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Parent Attitude Scale, Perfectionism Scale, Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale were administered to the students. According to the findings, perceived parental attitudes, anxiety, depression and self-esteem scores differed significantly in terms of gender, class, number of siblings, birth order and parental education level variables. When the relationship between the study variables was examined, it was found that anxiety, depression and perfectionism sub-dimensions were related to perceived parental attitudes. When the predictors of the perfectionism sub-dimensions were examined, it was found that the self-perfectionism sub-dimension was positively influenced by students' anxiety level and perceived protective-demanding parent attitude; It was determined that the perceived democratic parental attitude was negatively and significantly predicted. The social perfectionism sub-dimension was positively and significantly predicted by the anxiety and perceived protective-demanding parent attitude of the students. It can be considered that the findings obtained in this study may contribute to education and intervention studies that will be provided for adolescents and support psychosocial development and further studies on this subject can be conducted.