Ergenlerin vücut kitle indeksi ile sosyal görünüş kaygı düzeyi ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of relationship between body mass index (bmi) with the social appearance anxiety levels and self-esteem of adolescents
  1. Tez No: 414823
  2. Yazar: EMİNE ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ergenlik döneminde kişiler nasıl göründüğüne ve başkaları tarafından nasıl değerlendirildiğine çok önem verirler. Kusurlarını abartma eğiliminde olan ergenlerde, bedenlerindeki fiziki değişimler sosyal görünüş kaygısına ve benlik saygısında değişikliğe neden olabilir. Bu çalışmada“Ergenlerin Vücut Kitle İndeksi ile Sosyal Görünüş Kaygı Düzeyi ve Benlik Saygısı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi”amaçlanmıştır. Araştırma 25-29 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul ili Fatih ilçesinde Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi ve Vatan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 270 ergen ile gerçekleştirildi. Veriler, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Veri Toplama Formu, Sosyal Görünüş Kaygı Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak toplandı. İstatistiksel analizler için NCSS 2007 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Period of adolescent time people gives too much impartance how it appearance of outside and how they are evaluated by others. Adolescents who tend to overestimate changes in their bodies, the physical changes in the body, social appearance anxiety and self-esteem can cause changes in. It is aimed in this study“The Examining of Relationship Between Body Mass Index (BMI) with the Social Appearance Anxiety Levels and Self-esteem of Adolescents”The research was realized between dates of May 25-29 2015, Samiha Ayverdi Anatolian High School and Vatan Vocational and Technical Anatolian High School with receive education students in 270 adolescents in the Fatih district of İstanbul province. The datas were collected using prepared in accordance with the literature Data Collection Form by researcher, Social Appearance Anxiety Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale. NCSS 2007 program was used for statistical analysis.