Ergenlerin aile içi psikolojik örüntülere göre sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının incelenmesi
The Examination of the adolescents trait anger and anger expression styles according to their family environment
- Tez No: 106784
- Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, lise öğrenimi görmekte olan ergenlerin, öfke düzey ve tarzlarının, algıladıkları aile içi psikolojik örüntüler bağlamında incelenmesidir. Bu ana amaç çerçevesinde, ergenlerin öfke düzey ve tarzlarının, yaş, cinsiyet, ana baba eğitim seviyesi ve doğum sırası ve tek çocuk olup olmaması değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Çalışma, ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul Kadıköy'de bulunan Şenesenevler ve Hayrullah Kefoğlu Liselerinde 2000- 2001 Eğitim-Öğretim yılında öğrenim gören, 15, 16, 17 yaş grubundaki toplam 419 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan ergenlerin, aile içi psikolojik örüntülerini nasıl algıladıklarını ölçmek için“Aile Ortamı Ölçeği”ve öfke düzeylerini ve öfkelerini ifade davranış biçimlerini ölçmek için de“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği”uygulanmıştır. Bu iki ölçekten başka, katılımcıların, yaş, cinsiyet, anne-baba eğitimi, kardeş sayısı gibi değişkenleriyle ilgili bilgi almayı amaçlayan ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde iki grup arasındaki ortalama puan farklılıklarının analizi için“student-t”testi, ikiden fazla grubun ortalama farklılıkları için“tek yönlü varyans analizi”, Gruplar arası farklılıkları saptamak için de“Scheffe testi”kullanılmıştır.“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz”ve“Aile Ortamı Ölçeği”puanlarının ilişkisi“Pearson Korelasyon Analizi”ve“Çok Değişkenli Stepwise Regresyon Analizleri”ile değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi sonunda elde edilen bulguları şöyle özetleyebiliriz:“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği”puanlarının,“Aile Ortamı Ölçeği”ile ilişkisi incelendiğinde,“Aile Ortamı Ölçeği”nin,“birlik-beraberlik”boyutu ile,“öfke içe”ve“öfke dışa”boyutları arasında negatif ilişki,“öfke kontrol”boyutu ile ise pozitif ilişkinin varlığı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. vm“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz ölçeği”nin,“sürekli öfke”ve“Öfke kontrol”alt ölçeklerinin“Aile Ortamı ÖlçeğPnin ”denetim“ boyutuyla arasında pozitif zayıf ilişki elde edilmiştir. ”Denetim“ boyutunun ”öfke içe“ ve ”Öfke dışa“ alt ölçekleriyle arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. ”Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz“ ve ”Aile ortamı Ölçeği“nin ilişkisinin regresyon modeli olarak açıklanmasında, bağımlı değişken olarak ”sürekli öfke“ alındığında, bu değişkeni açıklayan modelin, ”denetim“ ve ”birlik-beraberlik“ bağımsız değişkenleri ile açıklandığı görülmüştür. ”Birlik-beraberlik“ boyutu bu modeli negatif olarak etkilemektedir. Bağımlı değişken olarak, ”öfke içe“ alındığı zaman, bu değişkeni açıklayan modelin, ”denetim“ ve ”birlik-beraberlik“ bağımsız değişkenleri ile açıklandığı ve ”birlik-beraberliğin“ modeli negatif olarak etkilediği görülmektedir. Bağımlı değişken olarak ”öfke dışa“ alındığı zaman bu değişkeni açıklayan modelin ”birlik beraberlik“ değişkeni ile açıklandığı ve bu değişkenin modeli negatif olarak etkilediği saptanmıştır. Son olarak ”öfke kontrol“ boyutu, bağımlı değişken olarak alındığı zaman bu değişkeni açıklayan modelin, ”birlik-beraberlik“ değişkeni ile açıklandığı ve modeli pozitif olarak etkilediği görülmektedir. Özetle, aile ortamında algılanan birlik-beraberlik duygusunun, ergenlerde sürekli öfke, içe ve dışa yönelen öfkeyi azaltıcı ve Öfke kontrol davranışını da arttırıcı bir etkiye sahip olduğu sonucu çıkmıştır. Aile ortamında algılanan denetimin ise ergenlerin sürekli öfke ve öfkelerini kontrol altında tutma davranışım güçlendirici etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Araştırmada, ”Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği“ nin, ”sürekli öfke“, ”öfke içe“, ”öfke dışa“, öfke kontrol”alt ölçeklerinin ortalama değerleri incelendiğinde, cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı ( P>0.05 düzeyinde) bir farklılık elde edilmemiştir.“Sürekli öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği”nin 15, 16, 17 yaş gruplarına göre farklılıkları incelenmiş ve sadece“öfke dış”alt boyutunda anlamlı bir fark bulunmuştur. Farklılığın kaynağım bulmak için“Post-Hoc”(Scheffe testi) karşılaştırması yapılmış ve“Öfke Tarz Ölçeği”nin“öfke dışa”alt boyutunda, 15 ve 17 yaş grupları arasında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmiştir. Buna göre 15 ve 17 yaş grupları ıxarasında, 0.05 düzeyinde,“öfke dışa”alt boyutunda 17 yaş grubunun lehine anlamlı bir fark vardır. Bunun anlamı, 17 yaş grubu ergenlerinin öfkelerini, 15 yaş grubu ergenlerine göre daha fazla dışa yönelttikleridir. Anne ve babaların eğitim düzeyinin, ergenlerin sürekli öfke ve öfke ifade davranışlarını etkileyen bir değişken olup olmadığı araştırılmış ve anne ve babanın ilköğretim, ortaöğretim veya yükseköğretim görmüş olmasının ergenin öfke düzey ve davranışını etkileyen bir değişken olmadığı bulunmuştur. Ergenlerin öfke düzey ve davranışının, doğum sırasına (ilk, ortanca veya son çocuk olmak) göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Araştırmada son olarak, ergenin ailede tek çocuk veya kardeş sahibi olması, öfke düzey ve davranışlarını etkileyen bir etmen olarak bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research was to assess whether the anger level and anger expression styles of adolescents differ with respect to their perception of family environment. In this study the anger level and anger expression styles of adolescents were also investigated correlationally with respect to the variables of adolescents' age, sex, birth order, parent's educational status and being single child or not. This research was performed in accordance with the correlational scanning model. The subjects were students of Şenesenevler and Hayrullah Kefoğlu High School which are in Kadıköy, in Istanbul. There were 419 students, on 15, 16, 17 ages, 243 of them were girl, 176 of them were boys. To assess the trait anger level and anger expression styles of adolescents,“The Trait Anger Expression Scale and to assess adolescents' perception of their family environment, ”Family Environment Questionaire“ were used. In addition to these scales, to reach some variables such as age, sex, parent's educational status, birth order and having sibling, we used ”Personal Questionnaire Form“. After the data gathering phase the raw data were analysed statistically. We used ”The Independent Group t Test“ to find out whether there was a significant difference among two groups averages, ”One Way Analysis of the Variance (F Test)“ was used for a significant difference among the groups averages more than two. When there was a significant difference among the group averages, ”The Scheffe Test“ was used to determine the source of the difference. ”Person Correlational Analyse Test“ and ”Stepwise Regression Analyse“ were used to determine the connection between ”The Trait Anger Expression Scale“ and Family Environment Questionaire”points. The folio wings are the findings of the research:It was found out that there is a negative correlation between cohesion dimension of Family Environment Questionaire and repressed anger, expressed anger, and positive correlation with controlled anger. It was found out that there is a positive correlation between trait anger, controlled anger, and the perception of control in family environment. There was no correlation between the perception of control and repressed and expressed anger. When we examined the relationship between“The Trait Anger Expression Scale”and“Family Environment Scale”as a regression model, we saw that when we took trait anger as a dependent variable, it was explained by control and cohesion in family environment.. Cohesion affected this model negatively. When we took repressed anger as a dependent variable, this model which explains this variable could be explained by control and perception in family. Cohesion affected this model negatively When we took expresed anger as a dependent variable, this model which explains this variable could be explained by cohesion. This variable affected this model negatively. Finally when we took controlled anger as a dependent variable, this model which explains this variable could be explained by cohesion. This variable affected this model positively. In summary, in this research, it was found out that cohesion in family environment decreases adolescents' trait anger level and repressed and expressed anger behaviours and insreases controlled anger behaviour. The perception of control in family environment increases adolescents' trait anger level, controlled anger and repressed anger bahaviours. The trait anger level, repressed, expressed, and controlled anger of adolescents 'did not show any difference wjth respect to the sex of adolescents. In this research it was investigated that whether there was a difference in trait anger level and repressed, expressed, controlled anger with respect to the ages of adolescents. As a result of“One Way Analysis”and“Scheffe Test”, we found out that there is a statistical meaningful difference between the ages of 15 and 17. That means 17 ages adolescents can expres their anger to the outside more than 15 ages adolescents. VIThere was no difference in trait anger, repressed, expressed, controlled anger with respect to the adolescents' parents' educational status. It was also found that adolescents' trait anger level and anger styles didn't differ according to their birth order. Finally, it was found out that adolescents' sibling situation (having sibling or not) didn't effect their trait anger level and anger behaviour styles. Vll