Müfredat Laboratuvar Okulları'nın fen eğitimi açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of Curriculum Laboratory Schools from the view point of science education
- Tez No: 106783
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHSİN HESAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
XXV ÖZET Araştırmanın amacı öğrenci, öğretmen ve yöneticilere, Müfredat Laboratuvar Okulları(MLO)'nı fen eğitimi açısından değerlendirtmektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli (Survey) kullanılmıştır. İstanbul ili sınırları içinde bulunan lise bazında Müfredat Laboratuvar Okulları'nda okuyan öğrenciler ile bu okullarda görev yapan öğretmen ve yöneticiler araştırma evrenini oluşturmuştur. Öğrencilerin, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin MLO'nı öğretim stratejileri, ders araç gereçleri ve okul yönetimi açısından getirdiği yenilikleri fen eğitimi boyutunda değerlendirmeleri betimlenmeye çalışılmış ve bu hususların öğrencilerin, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin çeşitli özellikleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığı da ilişkisel olarak araştırılmıştır. Örneklemi, toplam dokuz lise, 316 öğrenci 18 öğretmen ve 20 yönetici oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan araçlar ilgili literatürden faydalanılarak ve uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan program değerlendirme anketi; öğrenci, öğretmen ve yönetici için ayrı ayrı bireyi tanıma çizelgesi; öğrenci öğretmen ve yönetici formları şeklinde oluşturulmuştur. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, frekans ve yüzde dağılımları ile t-testi ve varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin MLO modelini değerlendirmelerinde kararsız bir tutum sergiledikleri görülmüştür. Öğrencilerin uygulanan program hakkında yeterince bilgilendirilmedikleri ve bu yüzden programı tam algılayamadıkları ortaya çıkmıştır. Yöneticiler ise MLO modelinin değerlendirilmesinde beklenen bir sonuç olarak, büyük bir oran ile olumlu görüş bildirmişlerdir. Fakat bu veriye temkinle yaklaşılmalıdır. Çünkü yönetici pozisyonundaki kişilerin bazı sebeplerden dolayı biraz yanlı davrandıkları, görüşlerinde samimi olmadıkları düşünülmektedir.XXVI Sonuç olarak, MLO modelinin uygulama aşamasında önemli eksikliklerinin olduğu görülmüştür. Teoride uygun gözüken bu modelin uygulanmasında gerek Türk eğitim sisteminin olumsuzlukları gerekse ekonomik koşulların olumsuz etkilerinin önemli rol oynadığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
XXVII ABSTRACT The main aim of the study is to investigate how teachers, students and administrators evaluate the changes in science education brought forward by the laboratory schools. Survey is the primary method of data collection. The students, teachers and administrators in Ministry of Education (MEB) dependent schools which are currently applying various projects of laboratory schools comprise the population of the study. The sample includes 316 students, 18 teachers and 20 school administrators in nine different lycees in Istanbul. A program evaluation questionnaire which was developed by the researcher himself has two parts. The first part include questions about the respondents' demographic characteristics. The second part is about the program evaluation which include questions that investigate whether the program fulfills its original aims. The frequency & percentage distributions, The T test and one way ANOVA are the statistical techniques used in reporting the results. The findings of the study suggested that the students seemed to have an indecisive attitude in their evaluation of laboratory schools model. It was observed that the reason for this is that the students were not informed sufficiently about the program by the school administrators. Administrators, as expected originally, generally expressed positive attitudes towards the program. Nevertheless, this finding needs to be approached with caution, mainly because they may be biased and, hence insincere in responding the questions because of the possible bureaucratic pressures. In conclusion, it can be argued that the program has important deficiencies in its application. It was found out that the theoretical appropriateness of the program could not have been transferred to the Turkish educational practice adequately, because possibly of the negative aspects of the educational system and the current financial conditions in Türkiye.