Turgut Özal's views on the relationship between politics and economy
- Tez No: 106931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT CİZRE SAKALLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tezin amacı Türkiye'de, 1980'lerde, o zamanki Başbakan (1983-89) Turgut özal'in bir politikacı olarak ülke ekonomisindeki ağırlığını göstermek ve 1983 sonrası Türk siyasi hayatının ana belirleyicisi olarak“özal için ekonomi herşeyden önce gelir”varsayımını kanıtlamaktır. 1980'lerin başından beri, Türkiye'de politikacılar ve Türk kamuoyu arasındaki en popüler konu ekonomi oldu. 1983 sonrasında, o zamanların başbakanı Turgut özal ekonomide tek söz sahibi olarak etken bir rol oynadı. Aynı zamanda uluslararası ilişkiler alanında ekonomik ilişkiler bazında Türkiye ve diğer ülkeler arasında yakın ilişkiler kurdu. Sonuç kısmı,“özal için ekonomide yeniden yapılanma ve ekonomik meseleler herşeyin üstündedir”savını onaylamaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is to demonstrate the nature of the aggregation of political and economic power by a Turkish political leader, Turgut özal, the then Prime Minister (1983-89), on the economy in Turkey during the 1980s. The study tests the assumption that“the economy is above everything”for him as the main determinant of Turkish political life since 1983. In Turkey, economy has become a fashionable issue among the politicians and the Turkish people since the beginning of the 1980s. After 1983, the then Prime Minister Turgut Özal was the dominant actor acted as a sole authority on the economy. He was both a decision-maker and a policy-maker on political and economic issues. Moreover, in the interntional relations arena, he constructed tight relations between Turkey and the rest of the world on the basis of economic affinities. Consequently, the conclusion affirms the assumption that the economic restructuration is above everything for özal.