Financial structure and financial flexibility of multinational corporations
Çok uluslu şirketlerin finansal yapısı ve finansal esnekliği
- Tez No: 106982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
vıı ÖZET Çok Uluslu Şirketler (ÇUŞ'lar), yavru şirketleri arasında gelirlerini ve/veya vergi kalkanlarını kaydırmak için birden fazla değişik mekanizmalardan oluşan fınansal esnekliğe sahiptirler. Bu fınansal esneklik sayesinde, ÇUŞ'lar yerli ulusal şirketlerin sahip olamadığı bir sinerjiye kavuşurlar. Son yıllardaki gelişmeler paralelinde, ÇUŞ'ların fınansal esnekliği vergi çevrelerini, firmaları, ve toplumları daha derin etkilemeye başlamıştır. Bu çalışmada, ÇUŞ'ların fınansal esnekliği, bu esnekliğin en etkili mekanizması transfer fıyatlama çerçevesinde bir çok yönden incelenmiştir. ÇUŞ'ların fınansal esnekliklerinin yapısını ve sebeplerini anlayabilmek için ÇUŞ'ların karakteristik özellikleri ve son dönemdeki gelişme trendleri incelenmiştir. Yavru şirketlerine ucuz kaynak sağlamak, vergi, fonları bir yerde toplamak, ve pazara giriş stratejileri kaynakların transferinde en etkili amaçlardır. Dolayısıyla, bu çerçevede ÇUŞ'ların fınansal yapısıda irdelenmiştir. ÇUŞ'ların fınansal esnekliğini sağlayan en önemli mekanizması, transfer fıyatlama, örnek olarak detaylı bir biçimde incelenmiştir. Transfer fıyatlamanın dolayısıyla fınansal esnekliğin sebeplerini ortaya koymak için Diskriminant Analiz kullanılmıştır. Finansal karar mekanizması, şirket-içi ticaret, gümrük oranları; ÇUŞ'ların yavru şirkette sahip oldukları yüzdeye, göreceli vergi oranlarına, devlet kontrollerine kıyasla transfer fiyatını ve dolayısıyla fınansal esnekliği sağlamada daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Multinational Corporations (MNCs) have varying mechanisms of financial flexibility for shifting income and/or tax shields between subsidiaries. MNCs derive a synergistic effect from financial flexibility which can enhance their value beyond that from a domestic national firm. In the recent years, this unique advantage of multination als became popular and more powerful as firms, tax jurisdictions, societies intensively affected from new dimensions on financial flexibility. In this study, multinational financial flexibility was examined with different aspects in the light of its strongest device transfer pricing. Since financial flexibility of MNCs is a recent phenomenon, the characteristics of MNCs were studied in order to find the stems leading MNCs to benefit from the opportunities rised from this flexibility. Recruitment of capital within the company, tax considerations, fund positioning, strategies for penetrating markets are some of the leading objectives to transfer funds within the company. As a result, at the same time, financial structure decisions of MNCs were evaluated. One of the important mechanisms of multinational financial flexibility, transfer pricing was examined as an example in details. Discriminant Analysis was used to figure out determinants of transfer pricing, thus financial flexibility. The degree of centralization of financial management, tariff rates, intra-firm trade were significant; while realtive tax rates, percentage of MNCs share in the subsidiary, governmental controls were less significant in determining financial flexibility.