Finansal esneklik ve finansal esneklik değerinin finansal kararlara etkisi: Borsa İstanbul 100 Endeksindeki firmalar üzerine uygulama
Financial flexibility and the impact of financial flexibility value on fınancial decisions: The application on firms listed in Borsa İstanbul 100 index
- Tez No: 501885
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
İşletme biliminde değişen koşullara uyum sağlayabilme, çevresel belirsizliklerle baş edebilme ve değişimleri etkileyebilme kabiliyeti olarak tanımlanan esnekliğin finans bilimindeki önemi 20. yy.'nin sonlarında anlaşılmaya başlanmıştır. Yöneticiler ile gerçekleştirilen anket çalışmaları sonucunda finansal esnekliğin, finansal kararları etkileyen önemli faktörlerden biri olarak tespit edilmesi finansal esneklik kavramını, finansal esnekliğin finans teorisi ve finans uygulamalarındaki yerini önemli araştırma konuları haline getirmiştir. Finansal esneklik en genel tanımı ile beklenmeyen ihtiyaçlar ve değişimler karşısında finansal kaynakları kullanabilme, sermaye sağlamak amacı ile çeşitli kaynaklardan fon tedarik edebilme, finansal kaynakları harekete geçirebilme hızı ve kapasitesidir. İşletmeler finansal esneklikleri sayesinde karşı karşıya kaldıkları beklenmeyen nakit akım şoklarında faaliyetlerini kesintisiz sürdürebilmekte ya da finansal esnekliklerini beklenmeyen yatırım fırsatlarının değerlendirilmesinde stratejik bir araç olarak kullanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul'a kote olan işletmelerin finansal esneklik değerlerini hesaplamak ve finansal esneklik değeri ile finansal kararlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda, 2006-2015 döneminde Borsa İstanbul 100 Endeksine kote olan işletmelerin finansal esneklik değerleri, nakdin marjinal denklemi ve finansal esnekliğin beş faktörü yöntemi (Rapp vd., 2014; Rapp vd., 2012) ile hesaplanmıştır. Finansal esneklik değeri ile finansal kararlar arasındaki ilişki ise panel regresyon analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada üç model kurulmuştur. İlk modelde sermaye yapısı kararları ile finansal esneklik değeri arasındaki ilişki, ikinci modelde kâr payı dağıtım kararları ile finansal esneklik değeri arasındaki ilişki, son modelde ise nakit politikaları ile finansal esneklik değeri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre yöneticiler, pay sahipleri ve borç verenlere önemli bilgiler sunan finansal esneklik değerinin Türkiye'de faaliyet gösteren işletmeler için hesaplanabilir bir değer olduğu tespit edilmiştir. Finansal esneklik değeri ile finansal kararlar arasındaki ilişkinin incelendiği modellerden elde edilen sonuçlara göre ise finansal esneklik değerinin sermaye yapısı kararları ve kâr payı dağıtım kararlarını negatif yönde etkilediği, nakit varlık düzeyini ise pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuç doğrudan gözlemlenemeyen bir değişken olan finansal esnekliğin, finansal kararların alınmasında önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu sonuç literatürde finansal esnekliğin finansal kararların alınmasında önemli bir faktör olduğunu tespit eden çalışmaların sonuçlarının Türkiye'de faaliyet gösteren işletmeler için de desteklendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Flexibility which is described in business science as the ability to adapt to changing conditions, cope with the environmental uncertainties and to influence changes gained importance in financial sciences in the late 20th century. The fact that financial flexibility was identified as one of the most important factors affecting financial decisions as a result of survey studies conducted with executives turned the concept of financial flexibility and the place of it in theory of finance and financial practices into significant research subjects. The financial flexibility, in the broadest sense, is the speed and capacity of using financial resources in the event of unexpected needs and changes, procuring funds from various resources in order to provide capital, and mobilizing financial resources. Enterprises are able to operate uninterruptedly in the event of unexpected cash flow shocks owing to their financial flexibility or they can use their financial flexibility as a strategical instrument in the evaluation of unexpected investment opportunities. The purpose of this study is to calculate the value of financial flexibilities of firms listed on Borsa İstanbul 100 Index and examine the relationship between the value of financial flexibility and financial decisions. In this context, the values of financial flexibility of the enterprises listed on Borsa İstanbul 100 Index for the period of 2006-2015 were calculated with the marginal value of cash and the method of five factors of financial flexibility (Rapp et al., 2014; Rapp et al., 2012). The relationship between the value of financial flexibility and financial decisions is examined using the method of panel regression analysis. Three models were established in the study. In the first model, the relationship between capital structure decisions and the value of financial flexibility; in the second model, the relationship between dividend distribution decisions and the value of financial flexibility, and in the last model, the relationship between cash policies and the value of financial flexibility is examined. According to the results obtained from the study, it is determined that the value of financial flexibility which offers significant information to executives, shareholders and lenders is a calculable value for enterprises operating in Turkey. According to the results obtained from the models where the relationship between the value of financial flexibility and financial decisions is analyzed, it is determined that the value of financial flexibility affects capital structure decisions and payout decisions in a negative way while it affects the level of cash assets in a positive way. This result indicates that financial flexibility, a variable that is not directly observable, is an essential factor in making financial decisions. Furthermore, this result proves that the findings of the studies in literature indicating that financial flexibility is an essential factor in making financial decisions are also supported for enterprises operating in Turkey.