İstisna sözleşmesinde iş sahibinin ayıba karşı tekeffülünden doğan hakları
The Rights of the project beholder in case of deficient delivery in construction contact
- Tez No: 106986
- Danışmanlar: PROF.DR. KUDRET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Tez, iş görme sözleşmelerinin bir türünü oluşturan istisna sözleşmesinde, sözleşmenin bir tarafi olan müteahhidin, eseri ayıplı olarak teslim etmesi halinde, iş sahibinin başvurabileceği seçimlik haklan, bu hakların kullanılmasının şartlarını ve haklan ortadan kaldıran durumlan aynntılı olarak incelemektedir. Tez, giriş ve sonuç dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; istisna sözleşmesinin tanımı yapıldıktan sonra sözleşmenin unsurlan, sözleşmeye uygulanacak hükümler, sözleşmenin taraflan ve hukuki niteliği ile istisna sözleşmesinin diğer işgörme sözleşmelerinden farklan ortaya konulmuştur. Burada aynca, ayıp kavramı tanımlanarak hükümleri ve çeşitleri incelenmiştir. İkinci bölümde; istisna sözleşmesinde iş sahibinin ayıba karşı tekeffülden doğan hakların kullanılmasının şartlan ve iş sahibinin bu haklara başvurabilmesi için yerine getirmesi gereken muayene ve ihbar yükümlülükleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; istisna sözleşmesinde iş sahibinin ayıba karşı tekeffülden doğan; sözleşmeden dönme, ücretin indirilmesini ve ayıbın giderilmesini isteme ile ayıp sonucu ortaya çıkan zararın karşılanmasını isteme haklan, hakların kullanılması için aranan özel şartlar ve bu hakların kullanılmasının sonuçları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Aynca, üçüncü bölümde iş sahibinin ayıba karşı tekeffülden doğan haklarını kullanmasını engelleyen; eserdeki ayıbın iş sahibine yüklenebilir olması, iş sahibinin eseri kabul etmesi ve zamanaşımı süresinin geçmiş olması, durumlan incelenmiştir. Tez, istisna sözleşmesinde iş sahibinin ayıba karşı tekeffülden doğan haklannın genel olarak değerlendirildiği sonuç kısmı ile sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis we study“project-accomplishment”contracts and“construction- contract”as a major pattern in thus nominated group from the legal stand-point of the beholder of the project whom the work of construction is due to, the rights conferred upon him by the contract, the conditions and terminations to these rights and the right to choose alternatively among the previously determined provisions of the law in the case the constructor as a party to the contract malfunctions in the fair delivery of the constructed work observed as“deficient”. The structure of the thesis is thus composed of three main parts together with an Introduction and Conclusion. In the first part we define the contract together with its conditions and provisions, the parties to it and the legal structure attained thereby and the difference between the other contracts in the same group as well as“deficiency”and legal provisions related to it. In the second part the obligatory requirements expected of the project beholder at the time of delivery such as testing and observing the work and informing the other party thereby in case of deficiency is studied and legally concluded upon. In the third part, upon this conclusion, we return to the three alternative choices of the project beholder such as releasing the contract, seeking a cut in the price agreed upon before and asking for repairement of the deficiency and seeking comperssation for the damage imposed and the conditions to all these legally provided resolutions and the conclusions thereupon and we further our research by considering the certain conditions of restraints for the employment of these provisions such as the cases whereby the beholder of the project maybe held responsible for any such deficiency in the constructed work such as usucapio or acceptance on his part. We conclude our research by a general account of evaluating the rights of the project beholder in case of deficient delivery which was our main initial point of study after having assessed the above mentioned points of discussion. II